Pozwali skarb państwa za smog i wygrali
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Pozwali skarb państwa za smog i wygrali

Pozwali skarb państwa za smog i wygrali

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i tłumacz Tomasz Sadlik wygrali sprawę z polskim państwem o smog. Warszawski sąd rejonowy uznał, że zostało naruszone prawo do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Jerzy Stuhr wyjaśniał, że z powodu smogu często ma problemy z górnymi drogami oddechowymi. Dziennikarz Mariusz Szczygieł zeznał przed sądem, że zanieczyszczone powietrze ogranicza jego prawa osobiste, ponieważ nie może uprawiać sportu i spacerować na świeżym powietrzu. Podobne uzasadnienie przedstawił Tomasz Sadlik. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy przychylił się do uzasadnień trzech pozwów i zasądził na cele społeczne w sumie 35 tys. złotych.

To drugi już pozew w ramach akcji „#pozywamsmog ‒ pierwszy należał do aktorki Grażyny Wolszczak. W styczniu 2019 r. rozprawa zakończyła się wygraną powódki, a sąd nakazał wypłacenie odszkodowania w wysokości 5 tys. zł.

Co oznaczają te wyroki? Na sale sądowe trafiać będzie coraz więcej spraw związanych z zanieczyszczaniem środowiska.

Przykładem jest pozew zbiorowy, który z dniem 24 września 2019 roku trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Będzie to pierwszy pozew grupowy dotyczący zanieczyszczenia powietrza i odpowiedzialności władz za stan powietrza.

Ekologia.pl
4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments