Przemysł atomowy przeciwko globalnemu ociepleniu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Przemysł atomowy przeciwko globalnemu ociepleniu

Przemysł atomowy przeciwko globalnemu ociepleniu

Zaawansowane badania z wykorzystaniem radonu prowadzone są m.in. w Cape Grim Baseline Air Pollution Station (Australia)
Zaawansowane badania z wykorzystaniem radonu prowadzone są m.in. w Cape Grim Baseline Air Pollution Station (Australia)
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA),  wraz ze Światową Organizacją Meteorologiczną, bada stopień zanieczyszczenia atmosfery. W badaniach wykorzystywane są właściwości niebezpiecznego gazu –  silnie radioaktywnego radonu.  Pozwalają one oszacować ilość  niepożądanych substancji w powietrzu.
Dla naukowców badających skład atmosfery, radon jest przydatny ze względu na czas połowicznego rozpadu (4 dni). Poza tym, nie wchodzi on w reakcję z żadnym innym gazem znajdującym się w powietrzu.

Radon pozwala ocenić skalę zanieczyszczeń, ale także oszacować  wielkość emisji gazów cieplarnianych.  IAEA coraz częściej zwraca uwagę na środowisko, w tym na problem globalnego ocieplenia. To oczywiście metoda budowania pozytywnego wizerunku, który obciążony jest nieustannym wypominaniem problemu odpadów jądrowych.

I tu pojawia się ciekawy aspekt badań prowadzonych przez IAEA.  Okazuje się, że sektor energii odnawialnej ma  niekiedy cele zbieżne z przemysłem atomowym. Otóż wskazywanie na konieczność zapobiegania zmianom klimatu leży w interesie zarówno producentów wiatraków, jak i elektrowni jądrowych. Te ostatnie bowiem mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2. Ostatnio okazało się, że Stany Zjednoczone, aby osiągnąć cele klimatyczne będą musiały nie tylko inwestować w czyste technologie, ale także postawić 45 nowych reaktorów…

– Badanie zmian w atmosferze oraz ostateczne udoskonalenie modelów klimatycznych to  niezwykle ważne zadania. Modele będą bowiem wykorzystywane, by przewidywać zamiany klimatyczne – mówi Wlodek Zahorowsk z Australian Nuclear Science and Technology Organisation.

Część naukowców kwestionuje zdolność człowieka do wpływania na klimat. Zarówno sektorowi OZE, jak i  zwolennikom elektrowni jądrowych nie w smak – głośna ostatnio – krytyka teorii globalnego ocieplenia. Stąd zaangażowanie. Oprócz ciekawych badań nad wykorzystanie radonu, IAEA bierze udział w analizie wpływu zmian klimatu na środowisko Arktyki (Malina Project). Będą też inne przedsięwzięcia.

Słyszy się czasem, że na walce z globalnym ociepleniem kapitał zbijają politycy. Okazuje się, że o swoje interesy nie gorzej dba IAEA.

Konrad Nowacki

45 reaktorów zatrzyma ocieplenie?

4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments