Przetrwać w błocie jak żaba
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Przetrwać w błocie jak żaba

Przetrwać w błocie jak żaba

Fot.: żaba z gatunku Cyclorana alboguttata (Wikipedia, CC)
Fot.: żaba z gatunku Cyclorana alboguttata (Wikipedia, CC)
Niektóre zwierzęta potrafią przetrwać w letargu bardzo długi okres. Teraz wiemy jak to jest możliwe, a wszystko dzięki badaniom pewnej żaby, o czym donosi portal Live Science.

Niektóre zwierzęta aby przetrwać w niekorzystnych warunkach potrafią zapadać w letarg w błocie. Stan taki trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku miesięcy, jednak żaba z gatunku Cyclorana alboguttata  jest w tym mistrzem. Zagrzebana w błocie przez kilka lat potrafi obyć się bez jedzenia i wody a wszystko dzięki znacznemu spowolnieniu metabolizmu prawie całego organizmu.

Zespół naukowców z uniwersytetu w Queensland postanowił przebadać niezwykłego płaza. Okazało się, ze tempo metabolizmu żaby w czasie letargu znacznie spada, jednakże wydajność mitochondriów (organella dostarczające energii komórce) jest znacznie wyższa niż podczas normalnej aktywności żaby. Dzięki temu w okresie letargu płaz może nie tylko obyć się bez pożywienia (spowolnienie metabolizmu) ale także doskonale gospodarować ograniczonymi zasobami energii jakie posiada (aktywność mitochondriów). „To odkrycie może być potencjalnie przydatne w leczeniu zaburzeń związanych z gospodarowaniem energią, takich jak otyłość”  – twierdzi Sara Kayes, jedna z badaczek niezwykłego płaza.

Zwiększona aktywność mitochondriów pozwala na niezwykle skuteczne gospodarowanie zasobami energii, jednakże jest to sposób stosowany przez nieliczne gatunki. Rodzi się zatem pytanie dlaczego tak efektywna metoda gospodarowania zasobami energii nie jest bardziej powszechna. Według jednej z teorii większa aktywność mitochondriów oznacza zwiększone wytwarzanie reaktywnych form tlenu (wolne rodniki, nadtlenki), co może prowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego. W efekcie organizm może nie nadążać z detoksykacja tych związków (zwłaszcza w okresie powrotu do normalnej aktywności), co może skutkować uszkodzeniami poszczególnych składników komórki w tym DNA czy białek. Wydaje się że kluczowym czynnikiem może być tutaj czas letargu, im dłuższy tym bardziej opłacalna jest taka ”polityka energetyczna”.  Ponadto żaba Cyclorana alboguttata  jak wszystkie płazy jest zmiennocieplna, co oznacza, że nie musi wydatkować mnóstwa energii na zapewnienie organizmowi stałej temperatury ciała, co z kolei znacznie minimalizuje jej potrzeby energetyczne.

ekologia.pl

4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz najnowsze artykuły
pixabay.com
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Łosie na celowniku Ministerstwa Środowiska
Wilk szary, fot. Kacper Kowalczyk
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Wilk – tajemniczy inteligent
fot. shutterstock
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Karaluchy też mają osobowość
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Ślimak morski po akcie kopulacji traci penisa