Ranking EPI - niska pozycja Polski
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ranking EPI – niska pozycja Polski

Ranking EPI – niska pozycja Polski

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
26 stycznia zostały ogłoszone wyniki tegorocznego rankingu Environmental Performance Index (EPI), przygotowanego przez zespół ekspertów z uniwersytetów Yale i Columbia. Polska niestety wypada słabo na tle innych krajów, gdyż zajmujemy dopiero 63 pozycję wśród 163 krajów.

W klasyfikacji EPI pod uwagę brane są osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi głównie o zmniejszenie negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi oraz o promocję zrównoważonego rozwoju. W analizie wykorzystywanych jest 25 wskaźników, które oceniają parametry takie jak: środowisko, zanieczyszczenia powietrza, jakość zasobów wodnych czy stan różnorodności biologicznej.

W tym roku światowym liderem w dziedzinie ochrony środowiska została Islandia, która dzięki inwestowaniu w odnawialne źródła energii, wyprzedziła zeszłorocznego zwycięzcę – Szwajcarię. Klasyfikację zamykają ubogie kraje afrykańskie, takie jak Togo, Angola, Mauretania. Państwa te, nie posiadają odpowiedniej infrastruktury i zaplecza politycznego by prawidłowo realizować cele środowiskowe. Spośród krajów nowo uprzemysłowionych, Chiny i Indie są odpowiednio na 121 i 123 miejscu, co odzwierciedla nakładanie się wzrostu gospodarczego na stan środowiska.

Ponad 20 członków Unii Europejskiej uzyskało lepszą pozycję niż Stany Zjednoczone (61 pozycja), niestety w tej grupie nie ma Polski. Pomimo tego, że osiągnęliśmy dobre wyniki w dziedzinie jakości wód czy ochrony bioróżnorodności, to nadal mamy niskie oceny za zatruwanie powietrza. Spadek w rankingu jest głównie wynikiem uzależnienia Polski od kopalnianych paliw.

Jak wynika z analizy czynników leżących u podstaw sporządzania raportu, głównymi wyznacznikami pozycji w rankingu jest dochód danego państwa i odpowiednie działania polityczne.

Ekologia.pl

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Nasze czarne „złoto” robi swoje ;)