Rekordowa liczba zabitych słoni w 2019 roku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rekordowa liczba zabitych słoni w 2019 roku

Rekordowa liczba zabitych słoni w 2019 roku

Według organizacji ekologicznych rekordowa liczba słoni – 361 – zginęło na Sri Lance w 2019 roku. Ludzie używali płotów elektrycznych, trucizn i materiałów wybuchowych ukrytych w żywności, aby zabijać te zagrożone zwierzęta.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Według ekologów jest to najwyższa liczba zgonów słoni, odkąd Sri Lanka uzyskała niepodległość w 1948 r. Większość została zabita przez ludzi.

Szacuje się, że na Sri Lance jest 7500 dzikich słoni. Ich zabijanie jest nielegalne, ale zwierzęta często wchodzą w konflikt ze społecznościami wiejskimi.


Słonie są czczone na Sri Lance, ale niektórzy rolnicy uważają je za szkodniki.

Sajeewa Chamikara, ekolog z ruchu na rzecz reformy rolnej i rolnej, powiedział BBC, że około 85% śmierci słoni w ubiegłym roku mogło być spowodowane działalnością człowieka.

Powiedział, że społeczności używały ogrodzeń elektrycznych, trucizny i materiałów wybuchowych ukrytych w żywności. Najczęściej jest to odwet za niszczenie upraw, które pojawiają się na dawnych siedliskach zajmowanych przez słonie. Każdy, kto krzywdzi, zabija lub rani słonia, podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny, ale urzędnicy twierdzą, że egzekwowanie prawa jest trudne.

Ekspansja rolnictwa wiejskiego powoduje, że naturalne siedliska kurczą się, więc konflikt człowiek-słoń narasta.

Redaktor BBC World Service z Azji Południowej, Anbarasan Ethirajan, mówi, że rozbudowa wiosek i gospodarstw na Sri Lance przyczyniła się do zmniejszenia zapasów żywności i wody dla zwierząt.

Urzędnicy obiecali popracować nad rozwiązaniem konfliktu poprzez umieszczenie ogrodzeń między siedliskami słoni a społecznościami wiejskimi. Chamikara powiedział jednak, że rząd musi zrobić więcej, aby poprawić jakość obszarów chronionych.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/world-asia-51076898; 2020-01-13;
4.9/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

słonie produkują najwięcej co2 oprócz hipków i powinny chyba zniknąć. albo ludzie albo słonie