Rezerwat przyrody "Wisła pod Zawichostem" utworzony
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rezerwat przyrody „Wisła pod Zawichostem” utworzony

Rezerwat przyrody „Wisła pod Zawichostem” utworzony

Fot. klubgaja.pl
Fot. klubgaja.pl

Dzięki prawie trzyletniej kampanii prowadzonej przez Klub Gaja i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w październiku 2008 została ostatecznie zakończona procedura utworzenia rezerwatu przyrody „Wisła pod Zawichostem”, obejmującego fragment doliny Wisły, położony w granicach województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie, ze względów społecznych, naukowych i dydaktycznych stanowisk lęgowych, miejsc żerowania i odpoczynku podczas wędrówek rzadkich i charakterystycznych dla doliny Wisły gatunków ptaków, w szczególności z rzędu siewkowych Charadriiforrnes.
   
Rezerwat obejmuje w całości strefę korytową rzeki Wisły o długości około 15,5 km. W korycie tym, szczególnie przy stanach wód niższych od średniej rocznej, pojawiają się regularnie piaszczyste wyspy i odsypy, stanowiące siedliska lęgowe rybitw, mew i sieweczek, jak również izolowane od brzegu miejsca odpoczynku wielu innych gatunków ptaków wodno-błotnych.

Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi 1263,9524 ha. Wszystkie grunty rezerwatu, w tym także pokryte wodami, należą do Skarbu Państwa i pozostają w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Źródło: Klub Gaja
5/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ekolodzy nawlekli nam bobrów,które niebawem zatopia nas,bowiem już ryja w bardzo bliskim sąsiedztwie wałów Wiślanych.Ekolodzy nawieszali budek lęgowych na naszych drzewach nie pytając się o to.Ekolog powinien być przyjacielem przyrody,ale nie eliminując z niej człowieka!

Pięknie napisane.
Czy ludzie nie mogą żyć w zgodzie z naturą?
Owszem mogą,tylko są ludzie którzy mają z tego pieniądze. Bo nie liczy się dla nich dobro zwierząt i ludzi tylko zyski jakie z tego Tytułu mają. Przykre jest to że człowiek chcę ingerować i narzucać swoje prawa WSZYSTKIM nawet naturze byle były z tego pieniądze.
Rezerwaty są potrzebne w
Ale nie w taki sposób gdzie jedno wyklucza drugie :-(

Gdzie jest nasz rząd że pozwala na zakładanie takich rezerwatów na Wiśle panowie ornitolodzy chcą nas wytopić jak te nieszczęsne ptaszki podczas następnej powodzi gdzie byli zamiast zbierać gniazda i pomagać ludziom to siedzieli w sądzie protestując następną inwestycję w Polsce

Panowie ornitolodzy niech zakładają sobie rezerwaty w swoich stronach a nie na u nas , chcą z naszego wojewódstwa zrobić skansen i niech Wisła nas zalewa , ten rezerwat powstał pomimo protestów lokalnej społeczności ale nikt nie brał naszgo zdania pod uwagę