Czwartek 27.08.2009

SKAMIENIAŁE PTAKI. Pióra skamieniałego ptaka. Paleontologia

Fot.: Prawdopodobnie takie byly kolory skamieniałego pióra (Jakob Vinther/Yale Universit)
Dzięki odkryciu nanostruktur w zachowanych szczątkach piór ptaka, który żył na ziemi 40 milionów lat temu naukowcy ustalili kolor jego upierzenia. O przełomowym odkryciu mogącym pomóc w ustaleniu ubarwienia wymarłych zwierząt donosi czasopismo „Biology Letters”.

Richard Plum wraz z kolegami z Uniwersytetu Yale badał skamieniałe pióra znalezione w łupkach w miejscowości Messel w Niemczech.
  Wiek skamieniałości to około 40 milionów lat, z pomocą mikroskopu elektronowego badacze odkryli nanostruktury, dające wskazówkę na temat ubarwienia pradawnego ptaka.  Jak powiedział Plum: „ Pióra te były metalicznie czarne, ale gdy spojrzało się na nie pod odpowiednik kątem mieniły się zielonkawo, niebiesko lub miedzianie – podobne kolory możemy obserwować u żyjących współcześnie szpaków”.

Przez przeszło 25 lat paleontolodzy byli przekonani, że struktury odkryte w piórze to pozostałości po bakteriach które trawiły pióro.  Niedawno z pomocą dokładnej aparatury ustalono, że są to jednak pozostałości melanosomów (organella komórkowe zawierające barwnik- melaninę). Dzięki temu ustalono jak mogły wyglądać ptaki, żyjące na ziemi 40 milionów lat temu.  Odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach paleontologicznych, umożliwi m in. określenie ubarwienia nie tylko ptaków żyjących przed milionami lat, ale także dinozaurów.
ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: Prawdopodobnie takie byly kolory skamieniałego pióra (Jakob Vinther/Yale Universit)
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy