Sobota 16.06.2018

Bezpieczne drzemki ptaków

Do czego wystarczy połowa mózgu? Otóż migrującym ptakom pozwala spokojnie spać – bez strachu, że drapieżnik zaskoczy je podczas snu. Ptaki podczas podróży ucinają sobie drobne drzemki. Pozostają jednak czujne. Kiedy odpoczywają połowa ich mózgu jest aktywna.


Wiele ptaków migruje w nocy, aby nie narażać się na zbyt intensywne działanie słońca i uniknąć spotkania z drapieżnikiem. Niektóre z tych lotów są bardzo długie – ptaki lecą często przez 24 godziny – mówi Frank Moore, biolog z University of Southern Mississippi w Hattiesburg.

Długi lot powoduje zmęczenie, co ułatwia zadanie drapieżnikom. Okazało się jednak, że ptaki unikają niebezpieczeństwa – pomimo zmęczenia. Specjaliści postanowili sprawdzić dlaczego tak się dzieje.

Moore wraz z zespołem umieścił w klatce 7 drozdków okularowych (Catharus ustulatus). Są one aktywne w dzień, ale migrują w nocy. Eksperyment polegał na symulacji wschodów i zachodów słońca. Naukowcy zaimplementował drozdkom elektrody, aby obserwować na monitorze aktywność ich mózgu w zależności od pory dnia i poziomu aktywności.

Co jakiś czas ptaki zapadały w drzemkę, ale po chwili – nagle – powracały do stanu całkowitego rozbudzenia. Podczas takich drzemek ptaki zamykały tylko jedno oko! Okazało się, że jedna hemisfera mózgu pozostaje cały czas aktywna.

Tego typu odpoczynek pozwala ograniczyć niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Podobny mechanizm zaobserwowano u delfinów i wielorybów.
Ekologia.pl
Ocena (4.0) Oceń: