Sobota 20.04.2013

Bieszczadzkie niedźwiedzie pod czujnym okiem kamer

Czereszenka to już trzeci bieszczadzki niedźwiedź, którego śledzimy za pomocą obroży telemetrycznej. © WWF Polska / Wojciech ŚmietanaCzereszenka to już trzeci bieszczadzki niedźwiedź, którego śledzimy za pomocą obroży telemetrycznej. © WWF Polska / Wojciech Śmietana

Czereszenka to trzeci z bieszczadzkich niedźwiedzi wyposażony w nadajnik GPS przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zebrane w ten sposób dane pozwolą lepiej poznać zwyczaje bieszczadzkich niedźwiedzi, a przez to lepiej chronić te zwierzęta.Zaobrożowana w zeszłym tygodniu Czereszenka to dość młoda niedźwiedzica, ma 15 miesięcy i waży 61 kilogramów. Zwierzę zostało wyposażone w specjalną obrożę, która zsunie się z szyi po około 4 miesiącach. Niedźwiedzica wraz z dwójką rodzeństwa przebywa jeszcze pod opieką matki, która uczy młode poznawać świat, jak zdobywać pożywienie, wyszukiwać miejsce do gawrowania oraz jak postępować podczas spotkania z innymi niedźwiedziami.

To już trzeci bieszczadzki niedźwiedź, którego wędrówki monitoruje WWF. Jesienią i zimą ubiegłego  roku zaobrożowane zostały dwa dorosłe niedźwiedzie, samica Magura oraz samiec Wołosaty.

– Dzięki danym z obroży wiemy, że zimą samiec wykazywał większą aktywność niż samica - mówi Natalia Kryt z WWF Polska. – Wołosaty spędził zimę w kilku gawrach. Po raz pierwszy zapadł w sen w połowie stycznia, a w pierwszym tygodniu marca wstał już na dobre. Magura zaczęła gawrować znacznie wcześniej, już pod koniec grudnia i opuściła gawrę o tydzień później niż Wołosaty. – dodaje.

Oprócz monitoringu za pomocą obroży telemetrycznych organizacja ekologiczna WWF Polska podgląda niedźwiedzie za pomocą 12 kamer ukrytych w miejscach, gdzie zwierzęta te najczęściej zdobywają pożywienie. Nagrania te uzupełnią wiedzę na temat bieszczadzkich niedźwiedzi.

Na podstawie badań genetycznych wiemy, że w polskiej części Karpat żyje około 100 niedźwiedzi. Większość tych zwierząt żyje w Bieszczadach, najdzikszych z polskich gór. Niegdyś niedźwiedzie były liczne również w innych rejonach Polski, ale w rezultacie presji ze strony człowieka, zniknęły  z tych obszarów.WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy