Poniedziałek 24.08.2015

Bociany w drodze do Afryki

Rozpoczyna się odlot bocianów białych z krajowych lęgowisk. Część polskich boćków jest już w drodze do Afryki. Do celu dotrą najpóźniej w listopadzie, a w lutym wyruszą z powrotem do Polski.„Kilka dni temu w Beskidzie Niskim obserwowałem liczące 150 osobników stado lecące w kierunku południowo-wschodnim, czyli do miejsca zimowania. Dotarły też do mnie sygnały o innych grupach lecących do Afryki. Natomiast bociana, który posiadał nadajnik telemetryczny zlokalizowano już nawet nad Turcją” – powiedział PAP ornitolog dr Marian Stój.

Bocianom sprzyja słoneczna i upalna pogoda. Wstępujące masy nagrzanego powietrza ułatwiają ptakom swobodny, szybowcowy lot – poinformował przyrodnik. Dzięki temu tracą mniej energii – dodał.

Bociany białe wędrują jedynie w ciągu dnia, dokonując wyłącznie koniecznych przerw w podróży. Stada bocianie liczą zazwyczaj ok. 500 ptaków, tworzą linię frontową długości kilkuset metrów i kiedy któryś z nich trafi na tzw.„komin” wznoszącego się ciepłego powietrza, inne grupy szybko dołączają do niego i wznoszą się kołując. Podczas wędrówki przez Europę ptaki pokonują przeciętnie 150-200 km dziennie, z prędkością ok. 45 km/godzinę, ale zdarzają się przeloty na dwukrotnie dłuższych dystansach.

Po około 3-4 miesiącach wędrówki, w październiku i listopadzie bociany kończą podróż, przylatując na afrykańskie zimowiska. Kiedy wracają do Polski? W drogę powrotną wyruszą na początku lutego. Ich powrót trwa znacznie krócej, bo niespełna sześć tygodni; powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda.
Ekologia.pl, źródło: PAP - Nauka w Polsce


Ocena (3.7) Oceń: