Czwartek 20.08.2015

Butlonosy w Bałtyku?

Butlonos (Tursiops truncatus)By NASA [Public domain], via Wikimedia CommonsButlonos (Tursiops truncatus)By NASA [Public domain], via Wikimedia Commons

W Zatoce Gdańskiej pojawiły się delfiny – informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Butlonosy widziane były w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy.Obserwacji 12 sierpnia 2015 dokonali wędkarze łowiący sandacze w rejonie wschodniego brzegu Zatoki Gdańskiej. Doniosła o tym także kaliningradzka prasa.

W piątek 14 sierpnia te same dwa delfiny dostrzeżono w okolicach Kłajpedy. Że są to butlonosy potwierdzili to naukowcy z Litewskiego Muzeum Morskiego.

Wcześniej, bo na przełomie lipca i sierpnia parę delfinów butlonosów (Tursiops truncatus) zaobserwowano u wschodnich wybrzeży Danii. Jest to o tyle ciekawe, że ostatni raz butlonosy w rejonie naszego wybrzeża odnotowano w końcu XIX wieku.

Butlonos zamieszkuje wszystkie oceany. Najliczniejszy w północnym Atlantyku. Występuje także w Morzu Śródziemnym i Czarnym, obserwowano go także w Bałtyku. Butlonosy podobnie jak nasze morświny są chronione zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Konwencji Bońskiej i jej porozumienia ASCOBANS. Największym zagrożeniem dla ich życia są sieci skrzelowe i podwodny hałas.
Źródło: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (hel.univ.gda.pl/)

Ocena (2.5) Oceń: