Piątek 25.05.2018

Dla tego ślimaka utrata penisa nie oznacza tragedii

Ślimak morski nagoskrzelny Chromodoris reticulata po akcie kopulacji traci penisa. Ale bez obaw, po jakimś czasie odrasta mu nowy – czytamy na łamach BBC News.


Japońscy naukowcy obserwowali zachowanie godowe ślimaka z gatunku Chromodoris reticulata, który zamieszkuje płytkie rafy koralowe Oceanu Spokojnego. I ku swojemu zaskoczeniu odkryli, że ślimaki te po akcie kopulacji tracą swoje penisy. Co dziwniejsze – w ciągu doby penisy odrastają.

Chromodoris reticulata jest hermafrodytą, co oznacza, że ma zarówno damskie, jak i męskie organy płciowe. Zwierzęta te wykonują podwójne role seksualne podczas kopulacji – są donatorem spermy, ale przechowują także plemniki, które wykorzystują do późniejszego zapłodnienia.

Sam akt seksualny trwa od kilku sekund do kilku minut. Po intymnym zbliżeniu ślimaki porzucają swoje penisy, zostawiając je na dnie zbiornika. To co zaskoczyło naukowców, to fakt, iż po 24 godzinach penisy ślimaków odrastały, a zwierzęta były ponownie gotowe do aktu kopulacji. Ślimaki były w stanie powtórzyć ten wyczyn, co najmniej trzy razy.

„Nigdy nie widziałem czego podobnego” – powiedział Bernard Picton z Wydziału Nauk Przyrodniczych National Museums Northern Ireland.
Chromodoris reticulata podcas kopulacji. Fot. Biology Letters, Sekizawa et. al.
Penis odrzucony po kopulacji. Fot. Biology Letters, Sekizawa
Kolczasty penis ślimaka. Fot. Biology Letters, Sekizawa


Bliższa analiza anatomii ślimaka, pokazała, iż duża część penisa jest skompresowana i zawinięta w spiralę wewnątrz ciała. Zatem gdy tylko penis odpada – z jamy brzusznej zaczyna wychodzić nowa część.

Naukowcy zauważyli także, iż penis został wyposażony w kolce, co sugeruje, że kopulując po raz pierwszy, ślimaki usuwają spermę poprzednika. Przy drugim podejściu mogą już spokojnie przekazać własne geny. Kolce mają haczykowaty kształt, przez co trudno wycofać penisa z pochwy, co z kolei tłumaczy fakt porzucania narządu.

Obupłciowe ślimaki nagoskrzelne nie są jedynymi zwierzętami, które porzucają penisy. Podobnie zachowują się morskie ślimaki rodzaju Littorina littorea czy ślimaki lądowe należące do rodzaju Ariolimax. Jednak Chromodoris reticulata jest pierwszym poznanym stworzeniem, które jest w stanie „odbudować” swojego penisa. – donoszą naukowcy.

Badania japońskich naukowców zostały opublikowane na łamach „Biology Letters”
Ekologia.pl


Ocena (2.4) Oceń: