Wtorek 27.11.2012

Foka o imieniu Rowek wróciła do Bałtyku

Foka pospolita (Phoca vitulina),  Fot. Marcel Burkhard/ Wikipedia CCFoka pospolita (Phoca vitulina), Fot. Marcel Burkhard/ Wikipedia CC

Foka pospolita o imieniu „Rowek”, w której uratowaniu pomógł Błękitny Patrol WWF, wróciła do Bałtyku. Mały samiec przeszedł pomyślnie rehabilitację w Stacji Morskiej w Helu, i znów będzie mógł żyć w naturze. Rowek został wypuszczony w Słowińskim Parku Narodowym.


Rowek, jego imię ma związek z nazwą miejscowości Rowy, w której pobliżu został znaleziony, przebył paromiesięczną rehabilitację pod okiem ekspertów z helskiego fokarium. Do Helu trafił po tym, jak Błękitny Patrol WWF otrzymał sygnał o małej foce na plaży. Dzięki właściwej postawie turystów, którzy zawiadomili niezwłocznie Stację Morską i Patrol WWF, na miejsce dotarł wolontariusz WWF, Bartosz Muszyński.

– Oddzwoniłem do turysty, który zgłosił obserwację foki i wypytałem o szczegóły – wspomina Bartosz Muszyński, błękitny patrolowicz WWF. – Mówił, ze jest młoda, ale nie jest biała. Foka leżała blisko zejścia na plażę. Na miejscu okazało się, że jest to foka pospolita. Szczeniak był bardzo mały, wychudzony i trząsł się. Zabezpieczyłem miejsce odpoczynku foki. Wtedy zapadła decyzja o tym, że należy fokę przetransportować do helskiego fokarium.– dodał.

Dziś Rowek wrócił do morza – co jest wielkim sukcesem. W odróżnieniu od foki szarej, foka pospolita przychodzi na świat na przełomie czerwca i lipca. Focze szczenię jest karmione mlekiem matki przez 4-6 tygodni, po czym rozpoczyna samodzielne polowania, pozostając jeszcze przez pewien czas pod matczyną opieką. Dlatego najbardziej krytycznym okresem w życiu tych fok są pierwsze tygodnie ich życia, kiedy doszło do znalezienia Rowka.

W Bałtyku występuje zaledwie 600 fok pospolitych. Najbliższa kolonia tych zwierząt znajduje się 272 kilometry od Helu na szwedzkiej wyspie Olandia.

– Jeśli jesteśmy na wybrzeżu Bałtyku i widzimy fokę, należy niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF, pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, numer 601 889 940. Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki, nie spychajmy jej do wody i zapewnijmy jej spokój. – przypomina Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy