Wtorek 29.06.2010

Islandia rozpoczęła polowania na wieloryby

Islandzki statek wielorybniczy Hvalur 8, przypłynął dziś do portu z ładunkiem 2 martwych finwali. Islandia rozpoczęła w ten sposób kolejny sezon polowań na wieloryby. W polowaniu biorą udział dwa statki wielorybnicze (Hvalur 8 i 9). W ubiegłą niedzielę wyruszyły one na polowanie, które odbywa się ok. 100 mil morskich od brzegu. Greenpeace zdecydowanie potępia polowania na wieloryby prowadzone przez rząd Islandii.WielorybFot. sxc.hu

„Islandzki rząd kontynuuje wielorybnictwo tylko po to by utrzymać możliwość handlu wielorybim mięsem z Japonią. Jest to bezpośredni przykład na to, jak wielką porażką okazała się działalność Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej, która nie zdołała doprowadzić do zakończenia polowań na wieloryby” – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.
Podczas tegorocznego spotkania Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej w Marokańskim Agadirze (18-25 czerwca) nie udało się wprowadzić zakazu polowania na wieloryby ani wzmocnić instrumentów ochrony największych zwierząt zamieszkujących naszą planetę.

Rząd Islandii wydał pozwolenie na zabicie 175 finwali w ramach tegorocznej kwoty połowowej. Mięso, które pochodzić będzie z polowań jest przeznaczone w całości na rynek japoński. W islandzkich chłodniach, ciągle znajduje się większość z 1 500 ton mięsa wielorybów upolowanych w ubiegłym roku. W Japonii zapasy wielorybiego mięsa sięgają 4 000 ton.

„W roku bioróżnorodności mieliśmy świetną okazję by raz na zawsze zakończyć polowania na wieloryby na masową skalę. Żywe wieloryby, pływające w oceanach, są znacznie cenniejsze niż te martwe w chłodniach Islandii i Japonii” – dodaje Guzek.

Opinia publiczna jest zdecydowanie przeciwna kontynuowaniu wielorybnictwa. W 2008 roku ponad 110 tysięcy osób podpisało zobowiązanie, w którym deklarują przyjazd do Islandii w celach turystycznych, pod warunkiem zakończenia wielorybnictwa.
Ekologia.pl

Bibliografia

Greenpeace

Ocena (4.2) Oceń: