Poniedziałek 23.11.2009

Jesiotry w Bałtyku

jesiotrPublic Domain
Jesiotr ostronosy

Program restytucji jesiotra ostronosego w wodach Bałtyku zaczyna powoli przynosić efekty. W tym roku rybacy już kilka razy złowili jesiotry. Zdrowe ryby po uwolnieniu z sieci były wypuszczone z powrotem do morza.Dopiero od kilku lat wiadomo, że jesiotry zamieszkujące Bałtyk należą do gatunku ostronosych wcześniej wydawało się, że nasze morze zamieszkiwał jesiotr zachodni. Stąd też pierwsze próby restytucji gatunki obejmowały jesiotra zachodniego i jego hybrydy, dopiero ostatnio konsekwentnie próbuję się odtworzyć bałtycką populację jesiotra ostronosego.

Ostatnie zgłoszenie o połowie jesiotra na polskich wodach terytorialnych pochodzi z 16 listopada tego roku. Ryba wpadła w sieci w pobliżu Niechorza, piękny okaz mierzył 150 cm i ważył 15 kg. Ponieważ ryba była żywa, po dokonaniu pomiarów wróciła do morza, a jedynym dowodem na to spotkanie jest numer odczytany ze znaczka identyfikacyjnego. Poprzednie zgłoszenie pochodzi z przełomu września i października – tym razem złowiono 70 cm okaz, który po sfotografowaniu i odczytaniu numeru identyfikacyjnego trafił z powrotem do wody. Naukowcy ustalają do jakiego gatunku należały ryby, przypuszcza się że przynajmniej mniejsza z ryb to przedstawiciel jesiotrów ostronosach.

Kilka dni temu wpuszczono do Zatoki Pomorskiej ponad 100 wyrośniętych osobników jesiotra ostronosego. Ryby mierzące średnio 1,2 metra i ważące ponad 10 kg, być może za kilka lat odbędą tarło. Do tej pory do Bałtyku wpuszczono ponad 60 000 jesiotrów. Wydaje się, że ochrona przyrody Bałtyku powoli zaczyna przynosić efekty. Foka szara coraz częściej pojawia się przy polskim wybrzeżu, a w sieci rybaków wpadają rzadkie gatunki ryb. Oczywiście minie jeszcze wiele lat, zanim będzie można uznać jesiotra za gatunek który powrócił do Bałtyku i na stoły konsumentów. Jesiotr przystępuje do rozrodu dopiero po 12-17 latach od wyklucia.
ekologia.pl

Ocena (4.3) Oceń: