Wtorek 25.12.2012

Leśnicy rozpoczynają dokarmianie zwierzyny w Beskidach

fot. Grand Canyon NPS- Flickr CCfot. Grand Canyon NPS- Flickr CC

Leśnicy rozpoczęli zimową akcję dokarmiania zwierzyny w Beskidach. Nadleśniczy z Węgierskiej Górki (Śląskie) Marian Knapek poinformował, że w wyznaczonych miejscach w lasach wyłożono już pożywienie.Według nadleśniczego dostęp do karmy zimą ma nawet około 60 procent zwierzyny.

Leśnicy dokarmiają głównie sarny i jelenie. W tym roku w nadleśnictwie Węgierska Górka zakupili ponad 5 ton specjalnej kiszonki, która powinna wystarczyć do wiosny. "Uzupełniamy też karmniki dla ptaków. Robimy podsypkę z ziaren słonecznika, wystawiamy specjalne kulki z tłuszczu i zboża dla ptactwa” – powiedział Knapek.

W zimie najlepiej radzą sobie dziki. Leśnicy dokarmiają je w mniejszym stopniu niż jelenie czy sarny, potrafią bowiem wyszukiwać owoce buka i dębu. "Dziki wyszukują je nawet mimo śniegu" – zaznaczył Knapek.

Zimą nie przejmuje się zupełnie samotny niedźwiedź, który bytuje w rejonie Baraniej Góry i Kamesznicy. W listopadzie leśnicy po raz ostatni zauważyli tam tropy drapieżnika. Wszystko wskazuje na to, że znalazł już odpowiednie miejsce na gawrę i zapadł w zimowy sen.

Tegoroczna zima jak dotychczas nie dała się zwierzynie we znaki. Śniegu jest niewiele, a temperatury nie spadają zbyt nisko. Według prognoz aura już wkrótce ma się zmienić. Spadnie więcej śniegu i będzie mroźno.
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy