Sobota 29.09.2018

Manat i jego tajemnicze migracje

Wiadomo już dlaczego manaty podejmują sezonowe wędrówki na głębszą wodę. Jak twierdzą naukowcy na łamach „Journal of Zoology” wraz ze spadkiem poziomu wód zwiększa się presja ze strony drapieżników. Kłopot w tym, że manaty uciekając przed jednym niebezpieczeństwem narażają się na kolejne.Manat
Manat

Manat rzeczny (Trichechus inunguis) jest dużym wodnym ssakiem roślinożernym z rzędu syren. To powolne i łagodne zwierzę całe życie spędza w wodzie, żywiąc się różnymi roślinami wodnymi i glonami. Manat rzeczny podobnie jak inne gatunki jest zagrożony wyginięciem, zamieszkuje dorzecze Amazonki. Zwierzęta te aby przeżyć zjadają codziennie rośliny o masie równej 8% swojego ciała. W związku z tym najczęściej są spotykane na płytszych odcinkach rzek i starorzeczy, gdzie odpowiednia ilość światła umożliwia roślinom szybki wzrost. Na przełomie października i listopada obniża się poziom wody, a manaty opuszczają zasobne siedliska i przenoszą się na głębsze wody. Głębsze wody to mniej zasobne żerowiska, dlatego naukowcy od dawna usiłowali wyjaśnić dlaczego manaty okresowo zmieniają siedlisko na gorsze.

Przyczyny tej nietypowej migracji wyjaśnił niedawno międzynarodowy zespół naukowców. Wraz ze spadkiem poziomu wody manaty są znacznie bardziej narażone na ataki drapieżników takich jak jaguary czy kajmany. Chcąc tego uniknąć zwierzęta przenoszą się na głębsze wody, gdzie jednak znacznie trudniej jest zdobyć pokarm. Jak powiedział uczestniczący w badaniach dr Eduardo Moraes Arraut : „zwierzęta te migrują na mało zasobne siedliska bo jest to wybór mniejszego zła – lepiej dłużej szukać pokarmu niż być narażonym na ataki drapieżników”. Jednak już sama migracja jest dla manatów niebezpieczna- by dopłynąć do głębszej wody zwierzęta te okresowo płyną wąskimi i dość płytkimi kanałami i starorzeczami. Na to tylko czekają okoliczne drapieżniki oraz rdzenna ludność, która mimo zakazów nadal poluje na te piękne zwierzęta. Naukowcy maja nadzieje, że lepsze poznanie zwyczajów manatów przyczyni się do ich skutecznej ochrony.
Ekologia.plOcena (3.1) Oceń: