Poniedziałek 05.12.2022

Niechciane prezenty wracają do schronisk

Koniec roku to dla schronisk szczególnie trudny okres. Zwierząt przybywa, szczególnie po świętach i po Nowym Roku, gdy kończą się zimowe ferie. Powód? Nietrafiony upominek gwiazdkowy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Lekkomyślność związana ze świątecznymi zakupami sprawia, że pod niejedną choinką pojawią się żywe zwierzęta. Na efekty nie trzeba długo czekać. Kilkaset psów i kotów trafia po świętach do schronisk. Jak informują media, w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent. Najwięcej porzuconych zwierząt pojawi się na początku stycznia. Taka to już jest świąteczna tradycja.
Obrońcy praw zwierząt przypominają, że zwierzę to nie zabawka, chwilowy kaprys czy zachcianka i nie jest dobrym pomysłem na prezent.

Zanim obdarujemy bliską osobę „żywym prezentem” (nie tylko w święta), warto zastanowić się, czy zwierzę trafia w odpowiedzialne ręce. Nie kupujmy „żywych prezentów” także wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, jak obdarowana osoba zareaguje na taką niespodziankę.

O tym, że zakup zwierzęcia „na gwiazdkę” nie jest dobrym pomysłem, codziennie przypomina facebookowa strona „Pies pod choinkę? Tylko pluszowy”, prowadzona przez Fundację Pomocy Labradorom „Prima”. Podobne komunikaty często publikują także inne fundacje, schroniska, serwisy i blogi, w tym m.in. OTOZ Animals, „Człowiek i Pies”, „Psiolubni”, „Psilajf” czy „Daj serce, adoptuj”.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt ze schroniskiem w Tczewie udostępniło zdjęcie maskotek, zachęcając by zamiast żywego stworzenia przygarnąć pluszaka : “Bezproblemowe, łatwe w utrzymaniu, bez uczuć, można je schować do szafy kiedy dziecko się znudzi! Nie będą domagały się uwagi i wyprowadzania, kiedy skończą się Święta!”.  

Zwierzę to nie rzecz, nie można jej zwrócić bez żadnych konsekwencji – takimi konsekwencjami zawsze będzie bowiem cierpienie zwierzęcia, mogące skończyć się dla niego nawet tragicznie.
Ekologia.pl (JSz)
Moim zdaniem
Czy dostałeś/ dostałaś kiedykolwiek zwierzę, jako prezent gwiazdkowy?
Ocena (1.4) Oceń: