Czwartek 28.08.2008

Nietoperze giną w locie

Turbiny wiatrowe dają nam czystą energię z odnawialnego źródła. Ludzie odnoszą dzięki nim korzyści, ale nie dla wszystkich mieszkańców Ziemi są one bezpieczne.Fot.: Fot.: FreeFoto.com

Wokół usytuowanych na wzgórzach farm wiatrowych można odnaleźć martwe ptaki. Ich lot błyskawicznie przerywają ostrza wielkich turbin. Wysokie na kilkadziesiąt metrów wiatraki są rozsiane na olbrzymich połaciach terenu. Ptakom trudno uniknąć spotkania z potężnymi instalacjami.

Naukowcy byli pewni, że echolokacja, którą posługują się nietoperze pozwoli im uniknąć losu ptaków. Nietoperze mają słaby wzrok, ale dzięki zjawisku echa akustycznego powinny bez trudu omijać ruchome turbiny. Dlatego kolejne martwe nietoperze wokół kanadyjskich farm wiatrowych budziły zdziwienie. Z czasem okazało się, że jest ich więcej niż martwych ptaków. Jak to możliwe?

- Erin Baerwald z Uniwersytetu Calgary w Kanadzie znalazł odpowiedź – informuje Science . Spośród 75 znalezionych nietoperzy aż 69 nie miało żadnych obrażeń zewnętrznych. Przyczyną śmierci nietoperzy był natomiast krwotok wewnętrzny. Ptaki, które zginęły w wyniku zderzenia z turbiną wiatrową, miały zazwyczaj widoczne obrażenia.

Okazało się, że nietoperze giną w wyniku gwałtownych spadków ciśnienia powietrza. Umierają w locie. Różnica ciśnień wywołana przez pracujące turbiny powoduje wypełnienie płuc przelatujących nietoperzy krwią. Płuca ptaków funkcjonują inaczej niż u ssaków i są odporne na te zjawisko.

Być może , aby chronić nietoperze trzeba będzie namówić elektrownie do ograniczania pracy urządzeń, w okresie szczególnej aktywności latających ssaków. Ed Arnett, specjalista od ochrony gatunków z Bat Conservation International, twierdzi, że konieczne będzie planowanie budowy kolejnych elektrowni wiatrowych z dala od tras migracji nietoperzy.
Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy