Poniedziałek 04.05.2009

Nowe ryby w Gdyńskim Akwarium

Fot.: Arowana srebrna (Wikipedia, GNU)Fot.: Arowana srebrna (Wikipedia, GNU)
Wraz z otwarciem parteru rotundy – gdzie w czterech potężnych akrylowych zbiornikach prezentowany jest świat Amazonii, zwiedzający mają okazję podziwiać jedne z największych ryb słodkowodnych: arapaimy oraz arowany.

Ekspozycja Świat  Amazonii prezentuje się bardzo ciekawie: cztery nowe, olbrzymie zbiorniki do połowy wypełnione wodą, prezentują zwierzęta i roślinność z Ameryki Południowej. Można tu zobaczyć m.
in. największe w Polsce anakondy zielone – węże słynące z siły i pokaźnych rozmiarów. Te eksponowane w Gdyni mają stworzoną namiastkę środowiska naturalnego: mogą opływać korzenie drzew lub wylegiwać się na skałach. Jak przystało na Amazonkę – pozostałe trzy zbiorniki przedstawiają ryby zamieszkujące tą ogromną rzekę. W pierwszych dwóch zwiedzający mogą oglądać piranie czerwone oraz płaszczki słodkowodne znane już wcześniej z ekspozycji w mniejszych zbiornikach.

Dla odmiany trzeci zbiornik prezentuje dwa nowe gatunki, należące do największych słodkowodnych ryb świata. Arowana srebrna (Osteoglossum bicirrhosum) może żyć nawet do 20 lat, osiągając przy tym długość nawet do 150 cm.  Jako wyrośnięty drapieżnik poluje na ryby, duże owady, ptaki, nietoperze czy nawet węże. W poszukiwaniu pożywienia może wyskakiwać nad powierzchnię wody polując np. na ptaki. Podobne zwyczaje ma Arapaima (Arapaima gigas), znana też jako pirarucu (ryba czerwona) lub paiche. Ten słodkowodny kolos może osiągać nawet 450 cm długości i prawie 300 kg wagi, jednak na skutek przełowienia ostatnio rzadko spotyka się okazy o długości ponad 200 cm.  Arapaima podobnie jak arowana jest sprawnym drapieżnikiem, który w pogoni za ofiara może wyskakiwać nad powierzchnię wody. Podobnie jak mniejsza sąsiadka może przebywać w wodzie zamulonej wodzie o niskiej zawartości tlenu.
Arowana i arapaima w jednym z japońskich oceanariów
Źródło: Akwarium Gdyńskie MIR

Galeria zdjęć

Fot.: Arowana srebrna (Wikipedia, GNU)Fot.: Arapaima (Wikipedia, CC)
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy