Środa 07.11.2012

„Piesikowe” za przygarnięcie bezdomnego psa

Fot. Nhandler/ Wikipedia CCFot. Nhandler/ Wikipedia CC

Władze Chojnic od blisko dwóch lat płacą chętnym mieszkańcom, którzy przygarną bezdomnego psa, psie becikowe, tzw. „piesikowe”. Teraz za namową wójta kwota ta wzrośnie o 100 zł.Program promujący adopcję zwierząt działa w gminie Chojnice od stycznia ubiegłego roku. Do tej pory osoba, który przygarnęła do siebie bezdomnego psa z gminy Chojnice, otrzymywała od gminy w ramach projektu adopcji psów bonus 500 zł, za który mogła kupić potrzebne rzeczy – budę, karmę czy też opłacić weterynarza. Kolegium Rady – za namową wójta – zgodziło się teraz podnieść tę kwotę do 600 złotych miesięcznie.

Jak to wygląda w praktyce? Rekompensata wypłacana jest po podpisaniu stosownej umowy adopcyjnej i przedstawieniu faktury za zakup akcesoriów dla psa lub wykonaniu zabiegów weterynaryjnych. W uchwale napisano, że „każda osoba ma prawo adoptować dowolną ilość psów”, jednak w ramach tego programu „rodzina może adoptować maksymalnie 3 psy” (rekompensata do kwoty 1500 zł).

Zdaniem wójta gminy Chojnice, Zbigniewa Szczepańskiego program, nie dość, że promuje adopcję bezdomnych zwierząt, to pozwoli zaoszczędzić publiczne pieniądze. – Korzystaliśmy do tej pory z uprzejmości schroniska miejskiego w Chojnicach. Jednak, kiedy okazało się, że za jednego pasiaka mamy mu płacić w sumie 10 tys. zł rocznie, nie mogliśmy zgodzić się na takie warunki – powiedział Szczepański.

Zaadoptowane pieski będą w rejestrze, a urzędnik gminny i sołtysi mają kontrować warunki, w których zwierzęta przebywają. Jeśli właściciel nie zapewni odpowiedniej opieki, pies może zostać zabrany, a dotacja zwrócona.
Ekologia.pl, źródło: Chojnice.com, Chojnice24.pl
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy