Powrót bociana czarnego

Piątek 29.05.2009
Fot.: Bocian czarny (Wikipedia, GNU - Marek Szczepanek) Fot.: Bocian czarny (Wikipedia, GNU - Marek Szczepanek)
Na Stawach Milickich stwierdzono dorosłego bociana czarnego, oznakowanego w czasie akcji Południowowielkopolskiej Grupy OTOP w roku 2006 w Nadleśnictwie Jarocin. Jest to pierwszy udokumentowany powrót ptaka z tego projektu do Polski.

Podczas wizyty na stawach w Potaszni w powiecie milickim przyrodnicy zrzeszeni w PwG OTOP zaobserwowali grupę 5 bocianów czarnych żerujących na częściowo spuszczonym stawie Jasny Dolny.
Dwa z nich wykazywały cechy ptaków drugorocznych, różniąc się od pozostałych mniej intensywnym ubarwieniem nóg i dzioba oraz mniej lśniącym upierzeniem. Jeden z dorosłych okazał się natomiast posiadaczem białej obrączki plastikowej z kodem, który udało się odczytać. Obrączka ta została założona mu jako pisklęciu 5 VII 2006 roku w gnieździe na dębie w Nadleśnictwie Jarocin (Żerkowski-Czeszewski Park Krajobrazowy) przez zespół PwG OTOP. Odległość między miejscem obrączkowania a odczytu wynosi ok. 63 kilometry.

Obserwacja ta świadczy o przywiązaniu bocianów czarnych do okolic, w których przyszły na świat, choć jak dotąd liczba tego typu stwierdzeń z Polski jest minimalna, jest to trzeci przypadek odczytania w Polsce rodzimego bociana czarnego, częściej były odczytywane ptaki z Republiki Czeskiej i Słowacji. Więcej o programie znakowania bocianów czarnych można znaleźć na tej stronie.
Źródło: PwG OTOP
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy