Powstanie ośrodek rehabilitacji jeży

Piątek 11.09.2009
Fot.: Jeż na drodze (Wikipedia, GNU)
Na Podlasiu ma powstać ośrodek zajmujący się leczeniem i rehabilitacją jeży. Porozumienie w tej sprawie zawarły w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze jeże".

Jak powiedział dyrektor RDOŚ dr Lech Magrel, strony zadeklarowały współpracę na rzecz utworzenia takiego ośrodka, gdyż z obserwacji prowadzonych przez różne środowiska wynika, że coraz więcej jeży - znajdujących się pod ścisłą ochroną - ginie pod kołami samochodów albo zostaje rannych.
Pieniędzy na ośrodek szuka Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze jeże", które zostało formalnie zarejestrowane w Białymstoku kilka dni temu. Jak powiedział dziennikarzom jego prezes, Jerzy Zembrowski, jest to próba zrzeszenia miłośników tych zwierząt w kraju. Obecnie w stowarzyszeniu jest 17 osób: nauczycieli, weterynarzy, choć nie ma wśród nich specjalisty biologa - przyznał Zembrowski. Kolejnych 30 osób współpracuje z organizacją.

Lokalizacja ośrodka w Kopnej Górze w Puszczy Knyszyńskiej została już uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku. Jak powiedział Zembrowski, w tamtejszym arboretum, prowadzonym przez Nadleśnictwo Supraśl, miałyby powstać wybiegi rehabilitacyjne dla jeży, ścieżki dydaktyczne z możliwością obserwacji jeży, ale też niewielki budynek, w którym miałaby być zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wystawy, seminaria - także dla lekarzy weterynarii, laboratorium. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 200 tys. zł.

Jeszcze we wrześniu - zanim jeże zapadną w zimową hibernację - do kilku miejsc w Kopnej Górze mają zostać przywiezione z Krakowa jeże, przebywające tam w mieszkaniu pasjonata jeży. Jak powiedział Zembrowski, pasjonat ten za zgodą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska prowadzi jedyny dotąd w Polsce ośrodek pomagający jeżom. Jak zapewnił Zembrowski, w krakowskim "ośrodku" obecnie jest ok. 30 zwierząt. Po hibernacji - wiosną - jeże zostaną wypuszczone na wolność we wcześniej wybrane miejsca w Puszczy Knyszyńskiej.

W Podlaskiem jest 6 ośrodków rehabilitacji zwierząt. Działają głównie przy parkach narodowych. Przyjmują przede wszystkim ptaki i ssaki kopytne.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Fot.: Jeż na drodze (Wikipedia, GNU)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy