Poznaj głosy ptaków. Śpiew ptaków Polskich. Ptaki Europy

Piątek 31.07.2009
sxc.hu sxc.hu
Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ŚPN) można nie tylko obejrzeć zdjęcia ptaków występujących na terenie Parku i jego otuliny, ale od niedawna także posłuchać ich głosów.

Zdjęcia i nagrania wykonał pracujący w ŚPN ornitolog Paweł Szczepaniak. Na stronie posłuchać można głosów 24 gatunków ptaków wydawanych w różnych okolicznościach.
Jest dźwięk tokującego bażanta, czajki i kszyka, głos zaniepokojonej bogatki, muchołówki małej i pokląskwy. Posłuchać można stada czyży oraz piskląt płomykówki, bębnienia dzięcioła dużego i głosu terytorialnego samca dzięcioła czarnego.

Są także głosy terytorialne samców wraz z towarzyszącymi im głosami samic puszczyka i puszczyka uralskiego, a także głos terytorialny samca uszatki. Zamieszczono także nagrania sójki naśladującej jastrzębia i myszołowa. Posłuchać można samca wilgi, zięby, trznadla, rudzika, potrzosa, pierwiosnka, kosa czy kopciuszka. Zastępca dyrektora ŚPN Andrzej Sosnowski powiedział PAP, że w miarę możliwości na stronie pojawiać się będą nagrania kolejnych gatunków. Dodał, że trudno jest nagrać głos pojedynczego ptaka, któremu nie towarzyszą inne śpiewy czy odgłosy. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego występuje 130 gatunków ptaków, z czego 58 gniazduje. Awifauna ŚPN reprezentowana jest głównie przez gatunki charakterystyczne dla biocenoz leśnych.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

sxc.hu
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy