Piątek 28.11.2008

Ptasi problem w Rzymie

Fot.: szpaki (US GOV)Fot.: szpaki (US GOV)
Wielotysięczne stada szpaków paraliżują życie w Rzymie. Ptaki są na tyle uciążliwe, że miasto corocznie wydaje 120 000 € na ich odstraszanie – o czym donosi Reuters.

Specjalny kombinezon z kapturem i odblaskowymi pasami oraz ochronna, biała maska – to codzienny strój Fabrizio Zani, który każdego wieczoru wraz z kilkunastoma kolegami zajmuje się odstraszaniem ptaków.
Stada szpaków staja się problemem Rzymu każdej jesieni, kiedy to miasto odwiedzają ptaki migrujące z północnej Europy. Populacja tych sympatycznych ptaków w mieście dochodzi wtedy do 5 milionów sztuk.

Miasto corocznie wydaje 120 000 € na odstraszanie ptaków. Zani wraz z kolegami odtwarza z głośników specjalnie nagrane głosy szpaków, które zaniepokojone wydaja charakterystyczny dźwięk. Używa się także dźwięków wydawanych przez inne gatunki ptaków, w tym drapieżne. Wszystko dlatego, by ptaki nadal kojarzyły dźwięk z zagrożeniem, co skłanai je do porzucenia zajmowanego terenu. Okazuje się, ze jest to znacznie skuteczniejsze niż zabijanie ptaków, co wcześniej było praktykowane.

Szpaki są dużym problemem. Hałas jaki powodują uniemożliwia sen, ponadto ich odchody niszczą włoskie pomniki, nie mówiąc o ubraniach przechodniów. Zaschnięte odchody pokrywają grubą warstwą wszystkie mosty nad Tybrem. Po każdym deszczu odchody zmieszane z wodą zamieniają się w śliską breję, która zwiększa zagrożenie dla ruchu samochodowego w mieście. Niedawno szpaki zmusiły do awaryjnego lądowania samolot Ryanair, który podczas startu wleciał w ich stado. Na szczęście samolot zdołał wylądować, mimo uszkodzenia silników.

Rzym nie jest osamotniony w swojej walce z ptakami. W Londynie używa się jastrzębi do przepędzania gołębi z Trafalgar Square, a w Nowym Jorku na Times Square władze wykorzystają głośniki by przepłoszyć ptaki.
ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: szpaki (US GOV)Fot.: szpaki
Ocena (3.9) Oceń: