Sobota 01.10.2016

Ryba przyłapana na używaniu narzędzi

fot. Scott Gardnerfot. Scott Gardner
Czy ryby potrafią korzystać z narzędzi? Okazuje się, że tak. Czego dowodem są zdjęcia, na których widać jak ryba z rodziny wargaczowatych (Choerodon schoenleinii) wykorzystuje skałę, by otworzyć skorupkę małża – podaje Daily Mail.

Podczas eksploracji Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, profesjonalny nurek Scott Gardner usłyszał dziwne trzaski.
Popłynął, by sprawdzić skąd pochodzi źródło odgłosów i zobaczył rybę, która trzyma w pyszczku małża i uderza nim o skałę. Wkrótce muszla ustąpiła, ryba połknęła małża, odłamki muszli wypluła i popłynęła dalej. Swoje niezwykłe odkrycie uwiecznił na serii fotografii.

Użycie narzędzi uważane było za domenę ludzkiej inteligencji. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach zwierzęta pokazały, iż także potrafią wykorzystywać w codziennym życiu przedmioty i narzędzia. Na przykład naczelne wykorzystują skały, by rozbić orzechy, a zaostrzone kije jak włócznie. Z kolei słonie używają pni drzew, by podrapać się w trudno dostępne miejsca.

Do niedawna uważano, że ryby mają ograniczone zdolności poznawcze. Wszystko przez to, że zwierzęta te są trudne do badania, stąd niewielu naukowców zajmowało się badaniem inteligencji tych ryb.

Dr Culum Brown, ekolog z Macquarie Universtity w Sydney powiedział Science Now, że zdjęcia wykonane przez Scotta Gardnera są dowodem na to, że ryby potrafią w inteligentny sposób używać narzędzi.

Jak podaje Daily Mail jest to pierwszy, tak dobrze udokumentowany przypadek wykorzystania narzędzi przez rybę.
Ekologia.pl


Galeria zdjęć

fot. Scott Gardnerfot. Scott Gardner
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy