Świat morskich głębin wciąż nas zadziwia. Niedawno naukowcy przebadali niezwykłą rybę o przezroczystej głowie i beczkowatych oczach, o czym poinformowano na łamach czasopisma „Copeia”.

Niezwykła ryba o nazwie (Macropinna microstoma) została odkryta już w 1939 roku, jednakże wybuch wojny nie sprzyjał badaniom naukowym. Ponadto nie dysponowano wtedy aparaturą, pozwalająca na badanie ryb głębinowych w ich naturalnym środowisku, a te wyciągane sieciami z dużych głębokości miały zdeformowane delikatne organy, na skutek zmiany ciśnienia. Jednak już wtedy wstępna analiza budowy oka niezwykłej ryby wykazała, że ryba ta nieźle widzi nawet przy braku światła w głębinach. Gatunek ten charakteryzuje się jeszcze jedną ciekawą cechą: ma przezroczystą głowę. Niewielkie, kilkucentymetrowe rybki żywią się mniejszymi rybami i meduzami.
To dobre przystosowanie do świata, gdzie panują ciemności jak smoła, a jedynie daleki poblask światła u góry umożliwia rozpoznanie sylwetki drapieżnika czy ofiary pływającej wyżej. Obracanie oczu umożliwia także sprawne polowanie, na małe ryby znajdujące się przed pyskiem. Co więcej pracę niezwykłych oczu ryby obserwowano nie tylko na filmie ale i na żywo - podwodny pojazd złowił okaz, który biolodzy przez kilka godzin obserwowali w specjalnym akwarium. Funkcje oczu wspomagają niezwykłe galaretowate twory, filtrujące światło dochodzące z powierzchni a następnie świecące słabym, zielonkawym światłem.
Ekologia.pl
Bibliografia
Czasopisma „Copeia”