Wtorek 24.02.2009

Ryba z przezroczystą głową

Świat morskich głębin wciąż nas zadziwia. Niedawno naukowcy przebadali niezwykłą rybę o przezroczystej głowie i beczkowatych oczach, o czym poinformowano na łamach czasopisma „Copeia”.Fot.: ryba z gatunku Macropinna microstoma (MBARI)Fot.: ryba z gatunku Macropinna microstoma (MBARI)

Niezwykła ryba o nazwie (Macropinna microstoma) została odkryta już w 1939 roku, jednakże wybuch wojny nie sprzyjał badaniom naukowym. Ponadto nie dysponowano wtedy aparaturą, pozwalająca na badanie ryb głębinowych w ich naturalnym środowisku, a te wyciągane sieciami z dużych głębokości miały zdeformowane delikatne organy, na skutek zmiany ciśnienia. Jednak już wtedy wstępna analiza budowy oka niezwykłej ryby wykazała, że ryba ta nieźle widzi nawet przy braku światła w głębinach. Gatunek ten charakteryzuje się jeszcze jedną ciekawą cechą: ma przezroczystą głowę. Niewielkie, kilkucentymetrowe rybki żywią się mniejszymi rybami i meduzami.
Jednak dopiero niedawno przy pomocy zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych ROV udało się sfilmować rybę w jej naturalnym środowisku. Jak powiedzieli biolodzy Bruce Robison i Kim Reisenbichler z Monterey Bay Aquarium Research Institute -  ryby z gatunku Macropinna microstoma sfilmowano na głębokości 600-800 metrów w pobliżu Kalifornii. Okazało się, że oczy tych niezwykłych ryb mogą się obracać, co umożliwia zarówno patrzenie przed siebie jak i do góry – przez przezroczystą głowę.

To dobre przystosowanie do świata, gdzie panują ciemności jak smoła, a jedynie daleki poblask światła u góry umożliwia rozpoznanie sylwetki drapieżnika czy ofiary pływającej wyżej. Obracanie oczu umożliwia także sprawne polowanie, na małe ryby znajdujące się przed pyskiem. Co więcej pracę niezwykłych oczu ryby obserwowano nie tylko na filmie ale i na żywo - podwodny pojazd złowił okaz, który biolodzy przez kilka godzin obserwowali w specjalnym akwarium. Funkcje oczu wspomagają niezwykłe galaretowate twory, filtrujące światło dochodzące z powierzchni a następnie świecące słabym, zielonkawym światłem.
Ekologia.pl

Bibliografia

Czasopisma „Copeia”

Ocena (3.8) Oceń: