Poniedziałek 14.09.2009

Sikory gustują w nietoperzach

Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami - informuje pismo "Biology Letters".Fot.: sikora bogatka (boaedon.pl)Fot.: sikora bogatka (boaedon.pl)

Sikory bogatki (Parus major) zwykle żywią się owadami, pająkami i nasionami. Jednak przez ostatnie dwie zimy w jaskini w górach Bukk na północnym wschodzie Węgier, naukowcy aż w 18 przypadkach zaobserwowali, że nie mając innego pokarmu, ptaki te atakują zimujące w stanie hibernacji nietoperze karliki malutkie (Pipistrellus pipistrellus).

Karliki ważą tylko około 4-6 gramów, więc ważąca około 20 gramów sikora ma nad nimi znaczną przewagę. Sikory atakują nietoperze, kierując się wydawanym przez nie po obudzeniu z hibernacji piskiem. Nietoperze są wówczas powolne i bezbronne. Sikory dziobią w głowę, docierając do mózgu.

Wcześniej martwe i okaleczone nietoperze z ranami, mogącymi być skutkiem dziobania znajdowano między innymi w Szwecji i Polsce, jednak nie było dowodów, że to wina ptaków. Przeprowadzone na Węgrzech doświadczenia wykazały, że sikory nie atakują nietoperzy, jeśli mają pod dostatkiem bekonu czy nasion słonecznika.
Ekologia.pl


Bibliografia

PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Fot.: sikora bogatka (boaedon.pl)
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy