Środa 05.08.2009

Szansa dla jesiotra

Fot.: jesiotr ostronosy (US GOV)Fot.: jesiotr ostronosy (US GOV)
Jest szansa że za kilkanaście lat jesiotry wrócą do polskich rzek, a wydatnie może w tym pomóc Ośrodek Zarybieniowy w Grzmięcy, którego uroczyste otwarcie z udziałem ministra środowiska planowane jest 7 sierpnia.

Ostatnie jesiotry w polskich rzekach były obserwowane jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku.  Ostatniego jesiotra ostronosego złowiono w Wiśle w 1965 roku – ryba miała 281 cm długości i ważyła 135 kg.
Od tamtej pory o jesiotrach w Polsce nie słyszano- wzrastające zanieczyszczenie rzek, ich regulacja a także rozbudowujący się przemysł skutecznie wypłoszyły je z krajowych cieków.  Co więcej obecnie nie ma też jesiotrów w całej zlewni Bałtyku – ostatniego złowiono w 1990 u wybrzeży Estonii. A przecież jeszcze w XIX wieku warszawa była głównym dostawca kawioru na carski dwór.

Jest jednak szansa by majestatyczna ryba wróciła do Polski, w czym ma pomóc rządowy program restytucji jesiotra.  W jego ramach rzeki Drawa i Drwęca mają być zarybiane  narybkiem  jesiotra ostronosego, pierwsze kilkaset ryb już wypuszczono do rzek w poprzednich latach.  Część narybku została specjalnie oznakowana a niektóre ryby wyposażono w nadajniki telemetryczne co pozwoli naukowcom na lepsze poznanie zwyczajowi tych ryb. O ile poprawi się stan krajowych rzek (z czym jest coraz lepiej) i znikną na nich bariery architektoniczne jest duża szansa, że za kilkanaście lat wypuszczone teraz ryby wrócą do rzek na tarło. Jednak w pełni program będzie można ocenić dopiero za jakieś 50 lat – do tego czasu w Bałtyku powinna już żyć stabilna populacja jesiotrów ostronosach corocznie wpływająca m in. do krajowych rzek.

Wybudowany dzięki dotacji Funduszu Ochrony Środowiska Ośrodek Zarybieniowy w Grzmięcy  może w tym znacząco pomóc. Znajduje się tam zarówno wylęgarnia jak i podchowalnia, skąd nieco już podrośnięte jesiotry trafia do rzek. Krajowy ośrodek pozwoli też ograniczyć koszty zarybiania – obecnie nadal spora część ikry jesiotra sprowadzana jest z Kanady, a koszt 1 kg sięga nawet 80 tysięcy złotych. Na razie jednak trzeba poczekać  aż własne stado jesiotrów w ośrodku podrośnie na tyle, by móc od nich pozyskiwać ikrę. Jak planuje Polski Związek Wędkarski, obok produkcji narybku jesiotra, ośrodek w Grzmięcy będzie prowadził rozród i podchów innych cennych gatunków: łososia, troci a także certy, świnki i brzany. 
Zarybianie Drwęcy jesiotrem ostronosym
Ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: jesiotr ostronosy (US GOV)Fot.: jesiotr ostronosy (US GOV)
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy