Piątek 04.09.2009

Tygrys najinteligentniejszy wśród kotów

Król zwierząt lew słynie z odwagi, ale to tygrys jest inteligentniejszy - uważają naukowcy, którzy porównali mózgi wielkich kotów. O odkryciach zoologów z Uniwersytetu w Oksfordzie pisze w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph".Naukowcy ci odkryli, że jama czaszki, w której zawarty jest mózg, u tygrysów jest o 16 procent większa niż u lwów.

Uczeni zawsze uważali, że gatunki społeczne, takie jak lwy, powinny mieć większe mózgi od gatunków żyjących w pojedynkę, takich jak tygrysy. Większy mózg byłby potrzebny lwom do bardziej złożonego życia społecznego w grupach lub stadach.

Tymczasem okazuje się, że największy mózg z wielkich kotów ma tygrys. Zespół doktora Nobby Yamaguchi z Oksfordu przebadał czaszki 370 lwów, 225 tygrysów, 32 pum i 42 panter z muzeów na całym świecie. Lwy, pantery i pumy mają mózgi niemal tej samej wielkości, a tygrysy różnią się od nich pod tym względem, choć wszystkie te gatunki wywodzą się od jednego praprzodka sprzed 3,7 mln lat.

Teraz naukowcy chcą się przekonać, którą część mózgu tygrysy mają większą niż lwy, aby ustalić, do czego go wykorzystują.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy