Sobota 09.05.2020

W Australii mieszka najmniejszy rak na świecie

W jednym z najbardziej rozwiniętych obszarów Australii żyje jeden z najmniejszych słodkowodnych raków na świecie. Gramastacus Lacus, który waży zaledwie 7 gramów, a długość jego ciała dochodzi do 22 mm, został odkryty przez naukowców z Australian Crayfish Project.Gramastacus lacus, Credit: Rob McCormack; CC-BY 4.0Gramastacus lacus, Credit: Rob McCormack; CC-BY 4.0

Nowy gatunek raka (Gramastacus lacus) należący do rodzaju Gramastacus został odnaleziony na podmokłych terenach w pobliżu Laguny Wemberal. Są to obszary, które często podlegają cyklicznym zmianom warunków hydrologicznych, w związku z tym te małe skorupiaki wykopują sobie noki, w których chowają się, by przetrwać okresy suszy.
Opisany gatunek raka zamieszkuje jeden z najbardziej rozwiniętych rejonów Australii, co rodzi obawy, iż postępujący rozwój rolnictwa i urbanizacja, mogły wpłynąć na znaczną utratę siedlisk tych małych skorupiaków.

To nie jedyne zagrożenie z jakim muszą zmierzyć się Gramastacus lacus. Zdaniem naukowców zagrażają im także gatunki inwazyjne i obniżający się poziom wód gruntowych.

O tym niezwykłym znalezisku naukowcy poinformowali na łamach czasopisma ZooKeys.
Samica Gramastacus Lacus. Odnóża odwłokowe u samic służą do przechowywania jajeczek
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. McCormack RB. 2014. ; “The eastern swamp crayfish Gramastacus lacus sp. n. (Decapoda, Parastacidae) a new species of freshwater crayfish from coastal New South Wales, Australia.”; ZooKeys 398: 53–67; doi: 10.3897/zookeys.398.7544;
Ocena (4.9) Oceń: