Piątek 18.07.2014

W polskim morzu pojawiły się wieloryby

W bałtyckim Fiordzie Flesenburg zauważono dwa humbaki. Prawdopodobnie na początku czerwca br. wieloryb wpłynął też na polskie wody morskie w okolicach Darłowa.By Whit Welles Wwelles14 (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia CommonsBy Whit Welles Wwelles14 (Own work) [GFDL or CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

„11 lipca 2014 roku w rejonie niemieckiego brzegu Fjordu Flesenburg zauważono dwa humbaki. Dzień później były u duńskich brzegów tego akwenu” – podaje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W rejonie wybrzeży Danii zarejestrowano około siedmiu podobnych wyskoków humbaka.
Na początku czerwca humbak prawdopodobnie pojawił się także na polskim wybrzeżu. Został on zaobserwowany przez wędkarzy. „Płynął z zachodu na wschód zaledwie ok. 300 m od portowych główek. Nim zwierzę ponownie się zanurzyło w morzu, dostrzeżono nawet obłok pary. Kolejne jego wynurzenie miało miejsce w odległości ok. 1,5 km w kierunku wschodnim, po czym ssak zniknął” − opisuje Stacja Morska IO UG.

Z opisu zdarzenia wynika, że mógłby to być humbak, ale ostatecznej pewności nie ma – zabrakło fotorelacji z wydarzenia, dlatego nie ma pewności, że to był wieloryb.

Ostatnio humbak widziany był  na naszych wodach w 2008 roku na łowisku „Kamerun” na południowy wschód od cypla helskiego. Jeszcze wcześniej u polskich wybrzeży widywano pojedyncze finwale, kaszaloty, wala białego, wala butelkonosego czy wala dwuzębnego.
zdjęcia wykonano w dniu 30 marca 2006r. na Zatoce Gdańskiej) Autorzy zdjęć: Radomił Koza, Krzysztof E. Skóra. Copyright © 2006 Stacja Morska UG w Helu
Humbak (Megaptera novaeangliae) występuje w oceanach całego świata dochodząc na północy i południu do granicy lodu. Na czas rozmnażania migruje do rejonów tropikalnych, żeruje w wodach arktycznych i antarktycznych. Jest gatunkiem silnie zagrożonym wyginięciem w środowisku naturalnym w nieodległej przyszłości. W XX w. wielorybnicy zabili 97% populacji humbaka.
Ekologia.pl
Ocena (3.6) Oceń: