Piątek 23.12.2011

WWF: Kolejny foczy rekord na polskim wybrzeżu

Foka szara, fot. Mateusz Włodarczyk/ Wikipedia CCFoka szara, fot. Mateusz Włodarczyk/ Wikipedia CC

Kolejny foczy rekord na polskim wybrzeżu. Aż 25 fok szarych zostało zaobserwowanych w rejonie Ujścia Wisły – informuje WWF Polska.– Od chwili rozpoczęcia naszego projektu na rzecz wsparcia ochrony ssaków bałtyckich, Ujście Wisły jest obszarem, gdzie najczęściej obserwujemy foki – mówi Monika Łaskawska, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF. – Ten rok był wyjątkowy, bo odnotowaliśmy rekordową liczbę fok przebywających jednocześnie w rejonie Mewiej Łachy. – dodaje.

Organizacja WWF poinformowała, że w czasie ostatniej obserwacji, przeprowadzonej z powietrza przez naukowców, została udokumentowana obecność 25 fok szarych na łasze. To nie koniec foczych niespodzianek: Wolontariuszce z Patrolu WWF udało się z kolei zaobserwować narodziny bardzo rzadkiego gatunku foki na naszym wybrzeżu, foki pospolitej. Kolejną miłą niespodzianką było zarejestrowanie przez członka Błękitnego Patrolu WWF obecności Knopa wśród innych fok przebywających w Ujściu. Knop jest młodym samcem urodzonym w tym roku w Stacji Morskiej w Helu i wypuszczonym do środowiska naturalnego przy wsparciu WWF Polska. Jego identyfikacja była możliwa dzięki nadajnikowi, który umożliwia rejestrację foczych wędrówek.

– Obecność fok na Mewiej Łasze potwierdza wyjątkowe znaczenie tego miejsca dla przyrody. Takich obszarów na naszym wybrzeżu jest niewiele. Dobre warunki dla fok znajdziemy na odcinkach plaż w Słowińskim i Wolińskim parkach narodowych, bądź na odizolowanych piaszczystych łachach. – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska.

Foka szara była jeszcze sto lat temu liczna na polskim wybrzeżu. Jej liczebność szacowano na 1000 osobników. Potem została wybita przez ludzi. Na polskim wybrzeżu jest nadal rzadkim gościem.
Ekologia.pl, źródło: WWF Polska


Ocena (5.0) Oceń: