Wtorek 23.01.2018

Żubry online. Ruszył sezon na żubry!

Żubry europejskie. By Alexandr frolov (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia CommonsŻubry europejskie. By Alexandr frolov (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Rozpoczął się kolejny sezon oglądania białowieskich żubrów! Istnieje możliwość nie tylko oglądania, ale także posłuchania, co się dzieje na żubrzej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej – informują Lasy Państwowe.

Co robią żubry, kiedy nadchodzi zima? Co żubry jedzą na śniadanie? Czy żubry dobrze żyją z pozostałymi mieszkańcami lasu? Jak co roku, na stronie Lasów Państwowych została uruchomiona transmisja online z śródleśnej polany położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, dzięki której można podglądać życie białowieskich żubrów. W tym roku została uruchomiona nowa funkcja, które umożliwia nie tylko obserwację tego co się dzieje na polanie, ale także podsłuchiwanie życi

Fani przede wszystkim mogą usłyszeć śpiew ptaków, które licznie przylatują do wywieszonych kulek z ziarna.
Najczęściej do karmika zaglądają różne gatunki sikorek, mazurki, sójki a nawet dzięcioły. Nierzadkimi gośćmi są także krogulce i jastrzębie. – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Na polanie zostały zamontowanie reflektory podczerwieni o dużej mocy. To w żaden sposób nie wpływa na zachowanie i dobowy rytm życia zwierzęta, ponieważ one nie dostrzegają tego światła. Natomiast widzom daje możliwość oglądania - po zmroku - obrazu z 75 proc. powierzchni polany.

A jest na co popatrzeć. Według szacunków LP dziennie na polanę zagląda kilkadziesiąt żubrów. Ale nie tylko. Do paśnika w kolejce ustawiają się także łosie, sarny, dziki czy przemykające lisy. W ubiegłych latach na polanę przychodziły również duże drapieżniki, czyli rysie i wilki.


Ekologia.pl

Źródło: Lasy Państwowe
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy