Rośnie liczba ludzi zarażonych koronawirusem
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rośnie liczba ludzi zarażonych koronawirusem

Rośnie liczba ludzi zarażonych koronawirusem

Japonia i USA ewakuowały setki swoich obywateli z Wuhan, epicentrum wybuchu koronawirusa, gdy urzędnicy w Chinach stwierdzili, że liczba ofiar śmiertelnych z powodu tej choroby gwałtownie wzrosła z dnia na dzień do 132. Liczba zarażonych wzrosła do 5 974.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Czarterowany przez rząd samolot przewożący 206 obywateli Japonii przybył do Tokio z Wuhan w środę rano. Urzędnicy stwierdzili, że czterech pasażerów – kobieta i trzech mężczyzn – miało kaszel i gorączkę i zostało zabranych do szpitala osobnymi karetkami pogotowia w celu leczenia i dalszych badań. Główny rzecznik rządu, Yoshihide Suga, powiedział, że nie ma jeszcze potwierdzenia, czy zostali zainfekowani wirusem.
 

Rosną presje na Chiny, aby kontrolować rozprzestrzenianie się choroby. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła już do 5 974. Ekspert z Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia (NHC) powiedział, że może minąć 10 dni, zanim wybuch epidemii osiągnie szczyt. Liczba zarażonych koronawirusem jest wyższa, niż podczas epidemii SARS, kiedy to na całym świecie zmarło 770 osób.

Urzędnicy USA powiedzieli, że wyczarterowany samolot opuścił Wuhan wcześniej w środę z około 200 obywatelami USA na pokładzie, w tym personelem z lokalnego konsulatu USA.

„Ci podróżni zostaną dokładnie sprawdzeni i monitorowani w celu ochrony ich zdrowia, a także zdrowia i bezpieczeństwa innych Amerykanów” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Australia powiedziała w środę, że ich obywatele mogą opuścić prowincję Hubei, której stolicą jest Wuhan. Ewakuowane osoby zostaną poddane kwarantannie na Wyspie Bożego Narodzenia, australijskim terytorium na Oceanie Indyjskim, w którym znajduje się kontrowersyjny ośrodek przetrzymywania osób ubiegających się o azyl.
 
Wielka Brytania finalizuje plany repatriacji obywateli z Wuhan i okolic. Unia Europejska wyczarterowała dwa francuskie samoloty, by ewakuować swoich obywateli, a Korea Południowa miała zrobić to samo.
 
W Wuhan i okolicach ponad 50 milionów ludzi zostało odizolowanych, ponieważ władze walczą o powstrzymanie infekcji, która rozprzestrzeniła się w ponad 15 krajach.

Urzędnicy w Niemczech powiedzieli, że cztery osoby z tej samej firmy zostały zarażone koronawirusem w wyniku kontaktu z kobietą, która przyjechała z Chin na szkolenie do centrali firmy w Bawarii. 

W Polsce na razie nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Na stronie Ministerstwo Zdrowia i NFZ można przeczytać, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/world-asia-china-51290312; 2020-01-29;
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments