Rzadkie delfiny wracają do Hongkongu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rzadkie delfiny wracają do Hongkongu

Rzadkie delfiny wracają do Hongkongu

Duża liczba delfinów powróciła na wody Hongkongu, a ich odrodzenie przypisuje się pandemii koronawirusa. Naukowcy twierdzą, że liczba tych delfinów u wybrzeży Hongkongu wzrosła o 30% z powodu przerwy w ruchu promowym w ostatnich miesiącach.

Garbogrzbiet chiński, fot. shutterstock

Garbogrzbiet chiński, fot. shutterstock

Garbogrzbiety chińskie znane również jako delfiny garbate, pochodzą z ujścia Rzeki Perłowej, ale zazwyczaj unikały wód między Hongkongiem a Makau, z powodu promów, które przewoziły pasażerów między miastami.

Jednak naukowcy twierdzą, że wraz z pandemią, która drastycznie ograniczyła ruch wodny, od marca 2020 roku liczba delfinów na tym obszarze wzrosła o 30%.


Dr Lindsay Porter, starszy naukowiec z University of St Andrews, powiedziała Guardianowi, że prowadzi regularne badania po zamknięciu granic przez Hongkong i Makau, od kiedy zauważyła dużą liczbę delfinów.
 
„To był ostatni tydzień lutego, dosłownie tydzień po tym, jak promy przestały kursować między Hongkongiem a Makau” ‒ powiedziała. „Badam te delfiny od 1993 roku i nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego jak tak radykalna zmiana, a jedyne, co się zmieniło, zawieszenie transportu wodnego.”
 
„Z obserwacji wynika, że delfiny spędzają znacznie więcej czasu na spotkaniach towarzyskich, pluskają się po powierzchni, trochę gry wstępnej, sporo seksu” ‒ powiedziała.
 
„Delfiny z Hongkongu normalnie żyją na obrzeżach, są zestresowane, spędzają czas jedząc i odpoczywając. Więc zobaczyć, jak grają… żeby zobaczyć, jak dobrze się bawią, było to naprawdę wspaniałe ”.

Szacuje się, że populacja garbogrzbietów chińskich w ujściu rzeki Perłowej wynosi około 2500 osobników.  Według WWF Hong Kong ten typ delfina został po raz pierwszy zarejestrowany w wodach lokalnych już w XVII wieku. Organizacja twierdzi, że w ostatnich latach nastąpił „niepokojący spadek” populacji delfinów.

„Czasami mam wrażenie, że badamy powolny upadek tej populacji, co może być naprawdę smutne” ‒ powiedziała Porter.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2020/sep/15/dolphins-return-hong-kong-covid-crisis-halts-ferries; 2020-09-16;
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments