Sezon kąpielowy 2010 - interaktywne mapy czystości wód
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Sezon kąpielowy 2010 – interaktywne mapy czystości wód

Sezon kąpielowy 2010 – interaktywne mapy czystości wód

plaża
Fot. johntex, CC

W związku z sezonem wakacyjnym, Europejska Agencja Środowiska udostępnia interaktywne mapy, dzięki którym można zapoznać się ze stanem wód na terenie całej Unii  Europejskiej.

Mapy zawierają informacje na temat stanu wód w rzekach, jeziorach, przybrzeżnych wód morskich, a także wód podziemnych. Dodatkowo, w związku z wprowadzaniem dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych, sprawdzić można wrażliwość zbiorników na zanieczyszczenia i zapoznać się z informacjami na temat instalacji wpływających znacząco na stan środowiska.

Kąpieliska oceniane są zgodnie z unijnymi standardami. Natomiast w sezonie kąpielowym, czyli  od maja do września, monitoruje się stan popularnych kąpielisk przy pomocy wskaźników (m. in. bakteriologicznych).

Internauci mogą także korzystać z  platformy komunikacyjnej Eye on Earth, która umożliwia nie tylko poznanie stanu wybranego kąpieliska, ale też wyrażenie swojej opinii na jego temat.
 
Polskie kąpieliska na Bałtyku na tle europejskich nie wypadają najlepiej.  W 2006 stan polskich wód przeznaczonych do kąpieli  był najgorszy w całej Unii Europejskiej, a tylko 86% z nich spełniało unijne wymogi. Natomiast ogólnie na terenie UE stan wód kąpielowych ciągle się poprawia. 

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jw

A może jakiś link to do tych map?