Solidarna Polska chce wprowadzić ustawę „antyrobakową” | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Solidarna Polska chce wprowadzić ustawę „antyrobakową”

Solidarna Polska chce wprowadzić ustawę „antyrobakową”

Solidarna Polska przedstawiła projekt „ustawy antyrobakowej”, która ma dać polskiemu konsumentowi możliwość wyboru: czy chce spożywać żywność z owadami, czy bez. Chodzi o wprowadzenie obowiązku oznaczenia produktów, które zawierają owadzie dodatki.

Fot. BartTa/Shutterstock

Fot. BartTa/Shutterstock
– Zgadzamy się z hasłem „mój talerz i moja sprawa”. Nie zaglądamy nikomu do talerza. Polacy mają prawo do tego, żeby każdy produkt spożywczy, w którym zawarte są tak zwane dodatki robaczane, był jasno i czytelnie oznaczony. Dlatego jako Solidarna Polska inicjujemy przygotowanie przepisów prawnych wzorem Węgier i wzorem Włoch, które w sposób jasny dadzą polskim konsumentom wiedzę na temat produktów spożywczych zawierających tak zwane dodatki robaczane. To jest ustawa antyrobakowa – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Dlatego Solidarna Polska postuluje, by na produktach z „robakami” pojawił się napis „Uwaga, produkt spożywczy zawiera białko z owadów”.

Czy UE chce nas zmusić do jedzenia owadów?

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej produkty pochodzące z przetwarzania owadów – na przykład mąka – mogą stać się składnikami produktów spożywczych dystrybuowanych na obszarze Unii Europejskiej, także w Polsce.

Jak deklaruje KE, taki owadzi dodatek będzie figurował w składzie produktu, a na opakowaniu musi pojawić się informacja że ten konkretny składnik może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki oraz roztocze kurzu domowego.

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Zgadzam się w 100 proc. trzeba chronić polską, tradycyjną żywność