Spadek zanieczyszczeń powietrza w Chinach „częściowo związany” z koronawirusem
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Spadek zanieczyszczeń powietrza w Chinach „częściowo związany” z koronawirusem

Spadek zanieczyszczeń powietrza w Chinach „częściowo związany” z koronawirusem

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną pokazują, że od wybuchu koronawirusa znacznie spadło zanieczyszczenie powietrza w Chinach.

Źródło: NASA

Źródło: NASA

Produkcja w wielu fabrykach została wstrzymana, a transport ograniczony, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Mapy pokazują wartości NO2 w Chinach od 1 do 20 stycznia 2020 r. (przed kwarantanną) i 10–25 lutego (podczas kwarantanny). Od 1 do 20 stycznia na zdjęciach widać wyższe poziomy dwutlenku azotu w Chinach, ale od 10 do 25 lutego ślady gazu są prawie niewidoczne. Dwutlenek azotu jest żółto-brązowym gazem emitowanym przez pojazdy silnikowe, elektrownie i obiekty przemysłowe. Może powodować problemy z oddychaniem, takie jak kaszel i astma.


Amerykańska agencja kosmiczna NASA twierdzi, że spadek zanieczyszczeń powietrza jest spowodowany „przynajmniej częściowo” z powodu spowolnienia gospodarczego wywołanego przez koronawirusa.

Naukowcy z NASA twierdzą, że spadek był początkowo najbardziej widoczny nad Wuhan, skąd pochodzi wirus.
 
Zanieczyszczenia zwykle spadają w okolicach Nowego Roku Księżycowego, ponieważ wiele firm świętuje. Naukowcy uważają, że obecny spadek ten jest czymś więcej niż tylko wakacyjnym lub pogodowym epizodem.

„W tym roku stopa redukcji jest bardziej znacząca niż w poprzednich latach i trwa dłużej” – powiedział Fei Liu, badacz jakości powietrza w NASA Goddard Space Flight Center.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2020/mar/01/dramatic-fall-in-china-pollution-levels-partly-related-to-coronavirus#maincontent; 2020-03-02;
4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments