Spalarnia odpadów ekologicznym sposobem na śmieci?
Prawo
Akty prawne regulujące kwestię spalania odpadów, to:
- W Unii Europejskiej – Dyrektywa PE i Rady 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań odpadów opakowaniowych, Dyrektywa Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów, dyrektywa 2006/12 WE w sprawie składowania odpadów oraz dyrektywa 2000/76/WE w sprawie spalarni odpadów;
Obejmuje to spalanie przez utlenianie, jak również inne procesy obróbki termicznej takie jak piroliza, gazyfikacja, proces plazmowy w stopniu, w jakim substancje powstające z przeróbki są następnie spalane.
- W Polsce – Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2010 (M.P. 2006 nr 90 poz. 946), ustawa z dnia 21 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. 2007 nr 39 poz. 251) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów i procedur dopuszczenia odpadów do składowania na składowiskach danego typu (Dz.U. 2005 nr 186 poz. 1553).
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2010, w aglomeracjach lub regionach powyżej 300 tys. mieszkańców, preferuje budowę spalarni odpadów.
Ekologiczny system gospodarki odpadami przewiduje istnienie trzech form utylizacji śmieci: recyklingu, kompostowania oraz spalania. Do przekształcania termicznego kwalifikować się będą te odpady, których nie można przetworzyć w inny sposób. Dodatkowo, energię pozyskaną w wyniku spalania można wykorzystać jako źródło ciepła.
Według danych Krakowskiego Holdingu Komunalnego, wydajność ZTPO wyniesie 220-240 tys. ton rocznie. W Krakowie, gdzie każdy mieszkaniec produkuje rocznie ok. 300 kg śmieci, daje to w sumie 327 tysięcy ton. Prognozuje się, że w roku 2020 będzie to 420 tys. ton rocznie.
Spalarnie w Europie
System termicznego przekształcania odpadów z powodzeniem sprawdza się w innych krajach Unii, gdzie działa już około 440 instalacji podobnych do tej, która ma powstać w Krakowie:
Kontrowersje
Wokół inwestycji narosło wiele kontrowersji związanych z wpływem takich spalarni na środowisko oraz okolicznych mieszkańców.
Wpływ spalarni na wodę i glebę jest praktycznie pomijalny – rozwiewa wątpliwości dr inż. Ryszard Szpadt, pracownik Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej – Odpady są przetworzone, duża część nadaje się praktycznie do ponownego wykorzystania. Żużle mogą być wykorzystywane do różnych robót ziemnych i drogowych. Zostają odpady niebezpieczne, które są odpowiednio zabezpieczone. Spalarnia ma też minimalny wpływ na mieszkańców. Potwierdzają to opinie siedemnastu niemieckich lekarzy, którzy uciążliwości i zagrożenia dla zdrowia mieszkańców określili jako pomijalnie małe. Wobec tego nie ma żadnych wątpliwości – dodaje.
Spalarnie odpadów jako alternatywa dla tradycyjnego składowania jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki niej przestaną zalewać nas góry śmieci. Dotychczasowe doświadczenia ukazują jednak, że ten rodzaj inwestycji nie spotyka się z dobrym przyjęciem w społeczeństwie. W tym momencie planowane są także spalarnie m.in. w okolicach Trójmiasta, Szczecina i Białegostoku. Każda z tych lokalizacji wywołuje sprzeciw okolicznych mieszkańców, dlatego prowadzone są tam intensywne kampanie oraz konsultacje społeczne.
Według Ryszarda Szpadta, budowa spalarni jest potrzebna. To jest najmniejsza uciążliwość z wszystkich obiektów – mówi – Eliminuje się inne emisje związane z wytwarzaniem energii. Główna korzyść ze spalania odpadów jest taka, że zastępuje się produkcję energii spalanej, np. w elektrowniach węglowych. Emisje ze spalarni są najczystsze spośród wszystkich instalacji – dodaje.
Emisje ze spalarni są najczystsze spośród wszystkich instalacji.
jest to KŁAMSTWO !!!
Wpływ spalarni na wodę i glebę jest praktycznie pomijalny – rozwiewa wątpliwości dr inż. Ryszard Szpadt, pracownik Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej – Odpady ze spalarni są przetworzone, duża część nadaje się praktycznie do ponownego wykorzystania.
KŁAMSTWO !!!
Spalanie węgla,biomasy i odpadów to najgorsza technologia i powinna być prawne zakazana.
w/w „NAUKOWIEC” nie powinien zajmować sie edukacją bo szkodzi społeczeństwu za nasze pieniadze
W 21 wieku są juz opracowane technologie przetwarzania odpadów zgodnie z regułą ZERO WASTE
Polacy opracowali unikalna w skali świata technologie konwersji odpadów do paliw płynnych.
Do produkcji nadaje się frakcja podsitowa jak i pre – RDF,
ZERO KOMPOSTOWNI, ZERO SKŁADOWISK ODPADÓW
instalacja może być wybudowana w każdym RIPOK-U, i na kożdym składowisku odpadów
Instalacja również może służyć do produkcji paliw z odpadów zdeponowanych na składowiskach
W imieniu miekzsańcf3w osiedli Rybitw, Przewozu oraz Złocienia bardzo dziękuję za powyższy tekst. Brakuje nam obiektywnych opinii w mediach. Niemozliwe przecież,że wszyscy dziennikarze ulegają naciskom politycznym.Zachf3d naprawdę odchodzi od spalarni smieci. Podstawą jest segragacja u źrf3dła. Mamy kontakt z autorytetami naukowymi, ktf3rzy nie są powiązani z władzami, wspierają nas i są przeciwni spalarni. Pozdrawiam wszystkich popierajacych nasz protest.
Wszędzie spisek…..wszędzie! Biedni ludzie jak tak można zyć? Mieć prąd, kanalizację, oczyszczalnię i spalarnie śmieci? Przecież 100 lat temu było lepiej!!