Specustawa przeciwpowodziowa wejdzie w życie?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Specustawa przeciwpowodziowa wejdzie w życie?

Specustawa przeciwpowodziowa wejdzie w życie?

Powódź w Polsce
Powódź w Polsce

Politycy coraz częściej mówią o tzw. specustawie przeciwpowodziowej. Chcą wprowadzić zmiany ułatwiające inwestycje hydrotechniczne i zakazać stawiania budynków blisko rzek.

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski przedstawił propozycje zmiany ustaw. Nowe rozwiązania miałyby regulować kwestię wykupu ziemi pod inwestycje związane z budową zabezpieczeń przeciwpowodziowych, czyli wałów i zbiorników retencyjnych. Chce on, by skorzystać z rozwiązań, które są wykorzystywane przy inwestycjach w infrastrukturze drogowej. Ustawa ta gwarantuje, np. szybką procedurę wykupu ziemi pod inwestycje.

Specustawa ma to zapobiegać takiej sytuacji, jaka ma miejsce w Raciborzu, gdzie od 1997 roku wciąż trwa budowa zbiornika retencyjnego z powodu problemów z wykupem gruntów.

Po zakończeniu spotkania marszałek poinformował, że wszystkie ugrupowania polityczne zgodziły się, że rozwiązania te są słuszne i w przyszłości zapobiegną ewentualnym podwoziom. Komorowski nie wykluczył, że konieczne będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajęliby się ustawami powodziowymi.

Ekologia.pl (AF)

4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments