Sprawą odkrywki "Tomisławice" zajmie się sąd
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Sprawą odkrywki „Tomisławice” zajmie się sąd

Sprawą odkrywki „Tomisławice” zajmie się sąd

Przedstawiciele społeczności, przeciwnej planom budowy odkrywki „Tomisławice”, złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej, pozwalającej na budowę kopalni. Skarga została przygotowana na zlecenie Greenpeace, którego zdaniem realizacja inwestycji doprowadziłaby do emisji milionów ton CO2.

Mieszkańcy, wspierani przez Greenpeace, zarzucają decyzji środowiskowej rażące naruszenia prawa, zwracając m.in. uwagę na zbyt krótki czas konsultacji społecznych. Do skargi dołączono opinie naukowców, którzy twierdzą, że raport oddziaływania na środowisko  będący podstawą dla wydania decyzji zawiera rażące braki, błędy merytoryczne i jest wewnętrznie sprzeczny.

Opinie jednoznacznie wskazują na wysoce prawdopodobne negatywne oddziaływania kopalni odkrywkowej Tomisławice na pobliskie obszary Natura 2000. Potwierdzają m.in. że jezioru Gopło, które jest jedną z najcenniejszych w Europie i Polsce ostoją ptaków wodnych i błotnych grozi degradacja, na skutek zalewania wodami kopalnianymi i zmniejszenia zasilania wodami podziemnymi.

Źródło: Greenpeace
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments