Środa 09.11.2022

Aktywistka żąda czystej energii, a prezydent Andrzej Duda "chce śniegu w górach"

Podczas szczytu klimatycznego COP27, aktywistka klimatyczna miała okazję przez dwie minuty rozmawiać z prezydentem Polski. Andrzej Duda w kontrze na postulat aktywistki, że marzy jej się Polska posiadająca jak najwięcej źródeł wytwarzania energii odnawialnej, powiedział: „A ja bym, proszę pani, chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło”.Protesty w ramach COP27. Alexandros Michailidis / Shutterstock.comProtesty w ramach COP27. Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
„Nie ma bezpieczeństwa energetycznego, jeśli nasz kraj jest oparty na paliwach kopalnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby wraz z solidarnością szło przyspieszenie sprawiedliwej transformacji i rozwinięcie OZE” - mówiła Dominika Lasota podczas 2-minutowej rozmowy z prezydentem RP.
„Co będzie, jak nie będzie wiało?” - odpowiedział prezydent.

„Mam nadzieje, że mamy takie technologie, które mogą przyspieszyć te rzeczy” - skontrowała aktywistka.

„No właśnie nie mamy” – dodał prezydent Duda.

Aktywistka w dalszej części rozmowy zwróciła uwagę, że rząd inwestuje dużo pieniędzy w paliwa kopalne, zamiast skupiać się na czystej energii z OZE. Zwraca uwagę, że ustawy OZE są blokowane.

—Rząd jest teraz w trudnej sytuacji. Chciał znacznie szybciej dokonać transformacji, ale ta sytuacja, która się dzieje, napaść rosyjska na Ukrainę, gigantyczny wzrost kosztów energii, to wszystko spowodowało cały szereg problemów — odpowiedział Duda do aktywistki. -Proszę mnie nie zasypywać argumentami, które są bardzo jednostronnym Pani spojrzeniem – dodał.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat, zamykaliśmy kolejne ściany kopalni. - Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót. Ściągamy węgiel do Polski ze wszystkich stron świata. Czym pani by chciała, żeby ludzie ogrzewali mieszkania? Oponami — zapytał ironicznie prezydent.

— Ja bym chciała, żeby ludzie mieli czym ogrzewać, ale problem jest taki, że w tym momencie przez lata zaniedbań ta polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna — odpowiedziała Lasota, na co Duda zaproponował, by aktywistka wyjaśniła mu, w jaki sposób ma naprawić 30 lat zaniedbań w dwa lata.

Prezydent podkreślił, że początkiem zmian będzie budowa w Polsce elektrowni atomowej. W odpowiedzi Lasota powiedziała, że chce, by Polska była "jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii. — Ja bym, proszę pani, chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło — odparł prezydent.

Szczyt klimatyczny ONZ (COP27) odbywa się w Sharm el Sheikh w Egipcie. W imieniu Polski na konferencji w Egipcie przemówił prezydent Andrzej Duda. W trudnym czasie poważnych napięć geopolitycznych i nasilających się skutków kryzysu klimatycznego tegoroczne spotkanie ma koncentrować się z jednej strony na przyśpieszaniu i wzmacnianiu potrzebnych działań, a z drugiej na potrzebach i zobowiązaniach finansowych. Najpoważniejszym wyzwaniem może okazać się praca nad narzędziami potrzebnymi do reagowania na straty i szkody ponoszone w związku ze zmianą klimatu.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.6) Oceń: