Czwartek 11.04.2013

Alergicy! Uwaga na zmasowany atak pyłków

Młode kotki i liście olszy, fot. Júlio Reis (User:Tintazul)źródło: WikipediaMłode kotki i liście olszy, fot. Júlio Reis (User:Tintazul)źródło: Wikipedia

Późniejsze nadejście wiosny to niezbyt dobra wiadomość dla polskich alergików. Okres pylenia najbardziej uczulających drzew będzie krótszy, ale za to ntensywniejszy niż rok temu.

Długo utrzymująca się zima powstrzymała pylenie. Ale ocieplenie, które wkrótce nastąpi, spowoduje bardziej skondensowany i gwałtowny wybuch pyłków – ostrzegają alergolodzy.

Drzewa wyprodukowały już porcję pyłków gotowych do wysłania w atmosferę. Wystarczy kilka cieplejszych dni, by zaczęły pylić – powiedział PAP alergolog prof. Bolesław Samoliński.

W najbliższych dniach nasili się pylenie leszczyny i olszy, potem przyjdzie czas na brzozę. Na przeważającym obszarze kraju najwyższe stężenia pyłku olszy przewidywane są w dniach 13 i 14 kwietnia.  Początek pylenia brzozy przewidywany jest po 15 kwietnia. W maju przyjdzie czas na trawy, które obok bylicy i roztoczy uczulają w Polsce najczęściej.

W ostatnich 30 lat nastąpiło kilkukrotne zwiększenie liczby alergików. Szacuje się, że 10 procent społeczeństwa cierpi na astmę lub alergię.
Ekologia.pl
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy