Środa 08.07.2020

Arktyka płonie! I ociepla się dwa razy szybciej niż reszta ziemi

Arktyka staje się coraz cieplejsza. W czerwcu temperatury w Arktyce Syberyjskiej osiągnęły rekordową średnią, a w niektórych obszarach temperatura wzrosła nawet o 10oC!  Naukowcy twierdzą, że upały przyczyniły się do wybuchu pożarów w regionie, co doprowadziło do uwolnienia 59 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery.fot. shutterstockfot. shutterstock

Upalne letnie dni nie są rzadkością w kole podbiegunowym, ale w ostatnich miesiącach zaobserwowano tam wyjątkowo wysokie temperatury. Naukowcy z programu Copernicus twierdzą, że w regionie odnotowano średni wzrost temperatury o 5oC.
W jednym  z syberyjskich miasteczek, Verkhoyansk, zanotowano w dniu 20 czerwca br. temperaturę 38oC ‒ o 18oC wyższą niż średnia maksymalna dzienna temperatura w miesiącu.

Co roku ustanawiane są nowe rekordy, nie tylko w zakresie maksymalnych temperatur, ale także topnienia lodu i pożarów.

Według rosyjskiej agencji leśnej w regionie odnotowano około 246 pożarów o powierzchni ponad 1400 km kw. Czerwcowe pożary uwolniły 59 milionów ton dwutlenku węgla, co jest wartością wyższą niż cała emisja dwutlenku węgla wytwarzana przez Norwegię w ciągu roku.

Te dwie kwestie są ze sobą powiązane, uważa Mark Parrington z Copernicus Climate Change Service.

„Wyższe temperatury i bardziej suche warunki powierzchniowe zapewniają idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów” ‒ powiedział agencji prasowej Reuters.

Jak bardzo powinniśmy się martwić? Gdy pytasz klimatologów o najnowsze rekordowe temperatury lub inne ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie, zwykle reagują z rezygnacją.

„Jest to zgodne z przewidywaniami globalnego ocieplenia sprzed dziesięcioleci” ‒ mówi profesor Martin Siegert z Imperial College London o tych wyjątkowych temperaturach arktycznych.

„To, co dzieje się w Arktyce, nie dotyczy tylko Arktyki” ‒ mówi profesor Siegert. Jest to jeden z kluczowych czynników napędzających globalne systemy pogodowe. Tak więc, jeśli zmienisz pogodę w Arktyce, prawdopodobnie zobaczymy efekty na całym świecie.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.nytimes.com/2020/07/07/climate/climate-change-arctic-fires.html”; data dostępu: 2020-07-08
  2. “https://www.bbc.com/news/world-europe-53317861”; data dostępu: 2020-07-08
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy