Niedziela 13.12.2009

Atlantyk - zagrożone wybrzeża

Wschodnia GrenlandiaWschodnia Grenlandia
Międzynarodowy zespół naukowców zajmujących się ochroną środowiska znalazł dowody na to, że poziom morza wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych podnosił się w XX wieku o 2 milimetry szybciej niż kiedykolwiek w podobnym okresie w ciągu minionych 4000 lat - podaje internetowy serwis Physorg.

Wykorzystując dane pozyskane z rdzeni osadów atlantyckiego wybrzeża USA, badacze odkryli znaczące różnice przestrzenne w przemieszczaniu się lądu w rejonie New Jersey, Delaware i Maryland. Grunt osuwa się tam dwukrotnie szybciej w północnych rejonach niż południowych.
Cofanie się wybrzeża uwydatnia wzrost poziomu morza, przyspieszając erozję (erozja)l inii brzegowej i utratę mokradeł oraz zagraża populacjom zamieszkującym wybrzeże.

Pozyskane dane naukowcy skorelowali ze wskaźnikami pomiaru wysokości przypływów. Wyniki jasno pokazały, że w XX wieku tempo wzrostu poziomu morza jest większe o 2 milimetry w stosunku do wcześniejszych pomiarów sięgających 4000 lat wstecz. Ponadto wysokość poziomu morza zwiększa się w kierunku południowym - od Maine do Południowej Karoliny. Naukowcy są przekonani, że zjawisko odpowiedzialne jest topnienie pokrywy lodowej Grenlandii i termicznej ekspansji oceanu.

"Istnieje powszechna zgoda co do tego, że poziom morza wzrośnie w efekcie globalnego ocieplenia, ale nikt nie wie jak bardzo, kiedy i które rejony zostaną dotknięte tym zjawiskiem najbardziej" - powiedział docent Benjamin P. Horton z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Pensylwania.

Badanie dostarcza właściwych danych dla dokonania obliczeń dotyczących wzrostu poziomu morza z uwzględnieniem charakterystycznych regionalnych cech, wynikających ze zróżnicowania tempa osuwania się ziemi i przedstawia możliwe skutki topnienia lodu oraz ekspansji termicznej oceanu - pisze Physorg.

Opis badania ukaże się w grudniowym wydaniu pisma "Geology".
PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy