Piątek 09.04.2021

Barbarzyńskie eksperymenty na zwierzętach. Pojawiły się nagrania pokazujące kulisy pracy hiszpańskiego laboratorium

Organizacja Cruelty Free International (CFI), która działa na całym świecie w celu zakończenia praktyki eksperymentów na zwierzętach, pokazała zdjęcia okrutnych eksperymentów na zwierzętach przeprowadzonych przez laboratorium działające w Hiszpanii.fot. shutterstockfot. shutterstock

Centrum badawcze Vivotecnia (z siedzibą w Madrycie), które przeprowadza eksperymenty dla przemysłu kosmetycznego, biofarmaceutycznego, chemicznego, tytoniowego i spożywczego; wykorzystuje w swoich testach różnorodne zwierzęta, w tym małpy, króliki, szczury, myszy, psy i świnki. Na zdjęciach wydanych przez CFI można zobaczyć zwierzęta przetrzymywane w jałowych warunkach, wyszydzane, biczowane i potrząsane oraz cięte bez znieczulenia.

Według organizacji zdjęcia zostały uchwycone przez demaskatora, który pracował w centrum badawczym w latach 2018-2020. Na zdjęciach można zobaczyć psy, które są chwytane za szyję i wrzucane do klatek, dekapitację szczurów przy użyciu nożyczek czy w pełni przytomne szczury, którym leci krew z oczu. W innym incydencie starszy członek personelu rysuje „twarz” na genitaliach samca małpy, który został przyszpilony do stołu, podczas gdy inny członek personelu ćwiczył pobieranie krwi z nogi zwierzęcia.

Zdaniem Cruelty Free International zwierzęta nie były stale monitorowane, ponieważ personel pracował tylko od poniedziałku do piątku od 8 rano. 17:00. Dlatego wiele z nich zmarło.

Nagrania i zdjęcia udostępnione przez CFI ukazuje praktyki sprzeczne z prawem hiszpańskim i unijnym - dyrektywą 2010/63 - która, między innymi, nakazuje ograniczenie do minimum cierpienia zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach.

Dlatego stowarzyszenie prowadzi kampanię na rzecz zamknięcia tego typu obiektów. Ponadto w Hiszpanii prawo wymaga, aby wszystkie doświadczenia przeprowadzane na zwierzętach były zatwierdzane przez komisję etyczną (w skład której wchodzą lekarze weterynarii i wyspecjalizowani badacze), a personel przeprowadzający badania naukowe przeszedł odpowiednie szkolenie.

Dyrektor wykonawczy Vivotecnia Andrés König w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „The Guardian” stwierdził: „Nieustannie pracujemy, aby zagwarantować jakość naszej pracy, zawsze biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt”. Dodał, że obiekty Vivotecni są corocznie audytowane zgodnie z wymogami prawa, a procedury kontrolowane co pół roku.

Wyjaśnił: „Cały nasz personel techniczny jest przeszkolony zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym ECC / 566/2015, mamy procesy i protokoły do kontroli przestrzegania wewnętrznego kodeksu postępowania, który jest monitorowany poprzez łańcuch dowodzenia, jednostkę zapewniania jakości, lekarzy weterynarii i komisję etyczną, a także audyty klientów i władz”.
Jednak dyrektor ds. Naukowych i regulacyjnych Cruelty Free International, dr Katy Taylor, orzekła, że w ośrodku badawczym, zgodnie z opublikowanymi przez stowarzyszenie dowodami: „Istnieje kilka przykładów przypadków, w których procedury zostały wykonane tak źle lub obsługa była tak niekompetentna, że naruszono dyrektywy. Mamy również przypadki nieuzasadnionego okrucieństwa i nadużyć”

Obecnie organ odpowiedzialny za nadzór nad laboratorium potwierdził, iż wszczął dochodzenie w celu nadzorowania obiektów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.ejecentral.com.mx/exponen-experimentacion-y-crueldad-animal-en-laboratorio-en-espana/”; data dostępu: 2021-04-09
  2. “https://www.theguardian.com/environment/2021/apr/08/undercover-footage-shows-gratuitous-cruelty-at-spanish-animal-testing-facility-madrid-vivotecnia”; data dostępu: 2021-04-09
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy