Wtorek 13.12.2022

Bez nagrobków, pomników czy wiązanek. W Poznaniu powstał Las Pamięci, miejsce ekologicznego pochówku

Miejsce zajmuje ok. 180 m2 i jest położone w spokojnym zakątku nekropolii na Junikowie. W Poznaniu powstał Las Pamięci, który umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie ekologicznymi pogrzebami.Źródło: www.poznan.plŹródło: www.poznan.pl

Pochówki mają mieć charakter ekologiczny – miejsca poszczególnych pochowań nie będą w żaden sposób oznaczane nagrobkami, płytami, krzyżami czy wiązankami/wieńcami itp. – czytamy na stronie Poznan.pl.
Wszystko ma się odbywać w zgodzie z naturą. Kwiaty i znicze będzie można składać przy pamiątkowych polnych kamieniach, na których – na życzenie rodzin zmarłych – umieszczane będą tabliczki z danymi pochowanych osób. Są też ławki dla osób odwiedzających. A w przyszłości będzie można rozsypać prochy bliskich.

Nazwa ma symboliczne znaczenie. Las Pamięci, to miejsce, gdzie ważne są wspomnienia i pamięć o bliskich, a nie kolorowe wiązanki i marmurowe nagrobki. Obecność natury, drzew, lasu, ułatwia kontemplację i wspominanie zmarłych.

To nie pierwsze takie miejsce w Poznaniu. Podobna formuła pochówków funkcjonuje od wielu lat w ramach Pola Pamięci od strony ul. Grunwaldzkiej. Tamta kwatera nie ma jednak charakteru leśnego.

Kolejny Las Pamięci powstanie na terenie cmentarza Miłostowo – informuje serwis Poznan.pl
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. www.poznan.pl; “Na cmentarzu junikowskim powstał Las Pamięci. Co to takiego?”; data dostępu: 2022-12-13
Ocena (3.6) Oceń: