BIG JUMP − wielki skok dla czystej wody w jeziorach i rzekach

Sobota 12.07.2014
BIG JUMP w 2013 roku, źródło: Klub Gaja BIG JUMP w 2013 roku, źródło: Klub Gaja

W niedzielę 13 lipca br. w całej Europie ludzie w jednym momencie wskakują do wody. A wszystko w ramach akcji BIG JUMP, która jest manifestem poparcia dla czystych rzek i jezior.Akcja BIG JUMP została zainicjowana we Francji. Pierwszy Wielki Skok odbył się w 2005 roku, do którego zachęcało European Rivers Network. Odbyło się wtedy 250 tys. spotkań w 22 krajach, w tym w Polsce, gdzie z Klubem Gaja do Wisły weszło blisko 100 osób.

Kolejna akcja BIG JUMP odbędzie się już 13 lipca br. W 25 miejscach w całej Polsce odbędzie się symboliczny „skok do wody”.  Tylko po co to wszystko?

Uczestnicy akcji BIG JUMP przypomną w ten sposób, że czysta woda jest ogromnym bogactwem przyrody, do którego każdy powinien mieć dostęp. Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny.  Muszą o to zadbać nie tylko rządzący, ale także obywatele. Potrzebne są nie tylko przepisy prawa, ale także konkretne działania. „BIG JUMP sprawia, że ludzie interesują się rzekami, przygotowują na ich temat kampanie informacyjne, nad rzekami organizują akcje i spotkania.– czytamy w komunikacie prasowym Klubu Gaja.

BIG JUMP 2014 zgłoszono już w 17 miejscach w kraju m.in. w: Siedlcach – nad rzeką Muchawką (Polski Klub Ekologiczny „Podlasie”), Lublinie – nad rzeką Bystrzycą (z inicjatywy wędkarzy muchowych oraz miłośników przyrody Lubelszczyzny), Sierakowie – nad rzeką Oszczenicą, Białogardzie – nad jeziorem Byszyno i rzeką Leśnicą (Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju), Otwocku – nad rzeką Świder (Chodź nad Świder), Helu – nad Morzem Bałtyckim (Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu), Bielsku-Białej – nad rzeką Białą (Klub Gaja, Gemini Park), Kępnie – nad rzeką Niesob (Dyskusyjny Klub Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej), Tarnowie – nad rzeką Białą (Polskie Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ – Świat Pracy), Nakle – rzeka Noteć (Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią), a także w Mniszkowie, Stępnicy, Poznaniu. Do akcji może przyłączyć się każdy! Więcej na  FACEBOOKU i www.zaadoptujrzeke.pl

Finałowe obchody akcji BIG JUMP odbędą się nad Wisłą, przy Pomniku Sapera w Warszawie. Swoją obecność potwierdzili Minister Środowiska Maciej Grabowski oraz wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy