Bruksela wypowiada wojnę plastikowym słomkom

Wtorek 29.05.2018
pixabay.com pixabay.com

Tylko w UE powstaje rocznie 26 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Dlatego Komisja Europejska proponuje wprowadzenie nowych unijnych przepisów dotyczących 10 produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają europejskie plaże i morza. Czy to oznacza pożegnanie z plastikowymi słomkami i talerzykami?


Na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85 proc. odpadów morskich. Przedostają się nawet do naszych płuc i trafiają na nasze stoły – mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności – a nie znamy ich wpływu na zdrowie ludzi. Dlatego Unia Europejska postanowiła walczyć z tym problemem.

Komisja Europejska przedstawiła 28 maja br. swoje plany o zakazie stosowania tworzyw sztucznych, dla których jest alternatywa, łatwo dostępna i niedroga. Wśród zakazanych produktów znalazły się plastikowe patyczki kosmetyczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów i patyczki do balonów. Ograniczenia obejmą również plastikowe kubki i opakowania do żywności na wynos.

Producenci opakowań (np. na chipsy i słodycze), pojemników i kubków na napoje, wyrobów tytoniowych z filtrami (niedopałki papierosów), nawilżonych chusteczek, balonów i lekkich plastikowych toreb będą musieli prowadzić kampanie informacyjne, a w razie potrzeby zostaną zmuszeni do częściowego pokrycia kosztów gospodarowania odpadami i ich usuwania.

A co z tymi odpadami, których nie da się zastąpić lub przetworzyć? Europejski komisarz Günther Oettinger proponuje opłaty, które państwa UE miałyby odprowadzać do unijnej kasy za nieprzetwarzane powtórnie odpady z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że taka opłata może wynosić 80 centów za każdy kilogram takich odpadów. Zebrane fundusze trafią do ogólnego budżetu europejskiego.

Wnioski ustawodawcze KE zostaną teraz przedłożone Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. KE wzywa pozostałe instytucje do zajęcia się nimi w trybie priorytetowym, tak aby rezultaty nowych regulacji były widocznej jeszcze przed wyborami do PE w maju 2019 roku.


Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy